Adversara României trece testul Germania! Ucraina remizează la Nuremberg într-o partidă amicală

Germania și Ucraina au închiat la egalitate într-o partidă amicală, scor 0-0
Germania și Ucraina au închiat la egalitate într-o partidă amicală, scor 0-0Profimedia
Într-un amical desfășurat pe Max-Morlock-Stadion din Nuremberg, Germania, țara care va găzdui Euro 2024, a încheiat cu o remiză albă în compania Ucrainei, adversara României în Grupa E de la turneul final.

Germania - Ucraina 0-0

Ucrainenii lui Sergiy Rebrov au fost nevoiți să reziste unui pressing sufocant făcut de nemții lui Julian Nagelsmann, în principal în primele 20 de minute ale partidei.

După multe pătrunderi periculoase încercare de Florian Wirtz și Jamal Musiala, Germania a semnat prima mare ocazie prin Ilkay Gundogan, care nu a reușit să finalizeze cu o lovitură de cap, deși a fost găsit într-o poziție ideală.

În ultimele minute ale primei părți, Ucraina a controlat jocul și a irosit o șansă bună prin Yaremchuk, al cărui șut a fost respins de Neuer, oaspeții reușind să recupereze balonul prin Tsygankov, care l-a presat pe Jonathan Tah.

În partea secundă, Germania a continuat să caute golul. Veniți de pe banca de rezerve, Beier și Fuhrich l-au pus la încercare pe Trubin.

În minutele de final, Max Beier a trimis cu o lovitură de cap foarte aproape de ținta porții lui Trubin, după o centrare bună venită de la Undav.

Neuer le-a dat mari emoții fanilor cu o ieșire nu foarte inspirată dintre buturi în finalul partidei, când Dovbyk a fost lăsat cu poarta goală. Reușita a fost însă anulată pentru o poziție de offside. Goalkeeperul lui Bayern a salvat apoi în fața lui Yarmolenko, în vreme ce la poarta cealaltă Trubin l-a blocat pe Undav.

Înainte de startul Euro de pe 14 iunie, Germania va disputa încă o partidă amicală cu Grecia, în timp ce Ucraina are programate alte două meciuri de pregătire, cu Polonia și Moldova.