Coșmarul Islanda continuă pentru Anglia / Germania, victorie grea cu Grecia / Ucraina pierde în Polonia

Islanda învinge Anglia pe Wembley cu 1-0
Islanda învinge Anglia pe Wembley cu 1-0Profimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate vineri seară (7 iunie) în partidele amicale înainte de Euro 2024.

Anglia - Islanda 0-1

Un prim șoc din duelurile care au început de la orele 21:45 s-a produs pe Wembley, acolo unde Anglia a fost învinsă de coșmarul Islanda, națională care i-a eliminat pe Cei Trei Lei în optimile de la Euro 2016.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Jon Dagur Thorsteinsson, extrema în vârstă de 25 de ani care evoluează la belgienii de la Leuven.

Stats
StatsFlashscore

Germania - Grecia 2-1

O surpriză a fost pe cale să se întâmple și pe stadionul Borussia-Park din Mönchengladbach, acolo unde gazda Euro a fost condusă la pauză de Grecia, elenii punctând prin Masouras în minutul 34.

Mult mai montați, nemții au întors rezultatul în repriza secundă, Havertz (56) aducând egalarea destul de devreme după reluarea jocului.

Chiar în finalul partidei, Gross (89), intrat pe teren în min 68, a adus victoria Germaniei.

Stats

Polonia - Ucraina 3-1

Pe stadionul PGE Narodowy din Varșovia, Ucraina, prima noastră adversară din Grupa E de la Euro, s-a văzut condusă cu 3-0 după primele 30 de minute de joc, Walukiewicz, Zielinski și Romanczuk fiind cei care au punctat pentru naționala poloneză.

Gazdele trăiesc însă cu ceva emoții înainte de turneul final, întrucât atacantul Arkadius Milik a ieșit accidentat încă din minutul 5. Se așteaptă un verdict din partea medicilor.

Ucrainenii au redus din diferență prin puternicul atacant Dovbyk, care a punctat tot in prima repriză (min 41).

Stats

Într-o altă partidă, Scoția, care va deschide turneul final în compania gazdei Germania, a remizat cu Finlanda, scor 2-2, deși naționala lui Steve Clarke a condus cu 2-0.