Cu o echipă test, Anglia învinge Bosnia la scor de neprezentare într-un duel amical

Anglia a învins Bosnia cu 3-0 într-o partidă amicală
Anglia a învins Bosnia cu 3-0 într-o partidă amicalăProfimedia
Într-o partidă amicală desfășurată pe arena St. James' Park din Newcastle, Anglia a învins-o cu 3-0 pe Bosnia & Herțegovina.

Anglia - Bosnia & Herțegovina 3-0

Experimentul a fost unul reușit pentru Gareth Southgate, care a început în primul 11 fără jucători legitimați la Arsenal, Man City, Man Utd sau Tottenham, fiind pentru prima dată când Anglia face acest test după o partidă cu Nigeria disputată în 1994, potrivit statisticilor Opta.

Era totuși de așteptat ca Jude Bellingham, proaspăt câștigător al Ligii Campionilor cu Real Madrid, să fie lăsat să se odihnească, în vreme ce Harry Kane, Jack Grealish sau James Maddison au venit de pe banca rezervelor în actul secund.

Cu toate astea, nu a fost deloc un meci cu emoții pentru naționala Celor Trei Lei. Toate reușitele au venit în partea secundă, absența vedetelor Angliei fiind întreținută însă de jucătorul spectacol Cole Palmer, care a făcut un sezon de vis la Chelsea.

Mijlocașul ofensiv a deschis balul după ce a transformat din penalty în minutul 60, fiind înlocuit cu Maddison imediat după ce a punctat.

Fără șut pe poartă în acest duel, Bosnia a mai primit alte două goluri în final, în decurs de 4 minute. Trent Alexander-Arnold și Harry Kane au înscris și ei pentru victoria clară a Angliei.

Înainte de startul Euro, Anglia va mai disputa o partidă amicală cu Islanda.