Endrick, pe urmele lui Pele. Performanța egalată de tânărul jucător în tricoul Braziliei

Endrick a marcat trei goluri în cinci meciuri pentru naționala Braziliei
Endrick a marcat trei goluri în cinci meciuri pentru naționala BrazilieiProfimedia
La doar 17 ani, Endrick își scrie numele în istoria echipei naționale braziliene. Atacantul a marcat pentru al treilea meci la rând la naționala Braziliei, când a adus victoria în amicalul cu Mexic, cu un gol marcat în minutul 90+6. Tânărul este al doilea jucător U18 care reușește această performanță, alături de Pelé.

Endrick a intrat în repriza a doua, a marcat un gol cu capul în prelungiri și a asigurat victoria cu 3-2 a Braziliei. El marcase deja în meciurile amicale cu Anglia și Spania din martie, tot din postura de rezervă.

Pelé a realizat aceeași performanță între iulie 1957 și mai 1958, în primele trei meciuri pentru Brazilia - două ca titular. Regele fotbalului a marcat în două meciuri împotriva Argentinei, în Copa Roca, și împotriva Paraguayului, în Cupa Oswaldo Cruz.

Endrick a marcat golul victoriei pentru Seleção împotriva Mexicului
Endrick a marcat golul victoriei pentru Seleção împotriva MexiculuiRafael Ribeiro/CBF

Endrick a marcat de trei ori în 123 de minute pentru naționala Braziliei, în cinci apariții. Asta înseamnă o medie de un gol la fiecare 41 de minute.

Tânărul ar putea avea prima sa șansă de a fi titular miercuri (12 iunie), într-un meci amical împotriva Statelor Unite, la Los Angeles. Acesta va fi ultimul test al Braziliei înainte de Copa America, care va începe pe 24 iunie împotriva Costa Ricăi.