Eriksen, vedeta Danemarcei în victoria de moral cu Suedia

Christian Eriksen a marcat și a pasat decisiv în meciul cu Suedia
Christian Eriksen a marcat și a pasat decisiv în meciul cu SuediaAFP
Danemarca și-a continuat pregătirea pentru EURO 2024 cu o victorie cu 2-1 împotriva rivalilor suedezi, marcând a 14-a victorie în 16 meciuri pe teren propriu pentru De Rød-Hvide.

Cu 13 victorii din precedentele 15 pe teren propriu, danezii au debordat de încredere și au lovit în primele 90 de secunde. Suedia nu a avut pe nimeni la prima bară pentru a bloca cornerul executat pe jos de Christian Eriksen, iar Pierre-Emile Højbjerg a înscris din apropiere.

Gazdele au continuat să preseze după deschiderea scorului, dar au fost surprinse când Alexander Isak a avut prima ocazie de gol. Inițial, Jens Cajuste a fost cel care a amenințat poarta de la distanță, dar șutul său a fost blocat de Alexander Bah, însă mingea rămasă liberă i-a revenit atacantului de la Newcastle United, care a trimis-o în poartă.

Prima repriză a continuat într-un ritm alert și Bah a fost aproape de a restabili imediat avantajul Danemarcei, când Robin Olsen părea învins la o minge în diagonală venită de la Jannik Vestergaard, dar șutul său de la marginea careului a trecut pe lângă poarta.

Eriksen a fost și el aproape cu puțin timp înainte de pauză, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, dar mingea a fost reținută de Olsen. În ciuda unei prime reprize anonime, Rasmus Hojlund a revenit la viață după pauză și a fost la un pas de a readuce gazdele în avantaj, cu un șut cu efect la colțul lung.

Eriksen a avut o șansă de aur cu 15 minute înainte de final, când mingea a ajuns la el după o pătrundere rapidă, dar i-a luat prea mult timp pentru a schimba pe piciorul său drept preferat și oportunitatea a dispărut.

Tocmai când părea că remiza era inevitabilă, Eriksen a înscris un gol superb de la marginea suprafeței de pedeapsă în ultimele minute și a adus victoria echipei sale.

Danemarca va spera să adauge încă o victorie care să îi ridice moralul înainte de Euro, sâmbătă urmând să găzduiască Norvegia

Consultați toate statisticile meciului cu Flashscore.