Fără Mbappe titular, Franța nu reușește să se impună în fața Canadei înainte de EURO

Ousmane Dembele din Franța și Alphonso Davies din Canada se luptă pentru minge
Ousmane Dembele din Franța și Alphonso Davies din Canada se luptă pentru mingeProfimedia
A fost cea de-a doua confruntare din istorie dintre cele două naționale, iar Canada a făcut o demonstrație de disciplină și tactică și a ținut Franța departe de poarta sa. A fost 0-0 în ultimul amical al celor două echipe înainte de participarea la Copa America și, respectiv, la Campionatul European.

Ambele echipe au avut o primă ocazie la început de meci, dar portarul canadian a fost eroul nord-americanilor: a respins șutul lui Marcus Thuram de sub bara transversală și a scos lovitura năucitoare a lui Antoine Griezmann .

Canada a dat dovadă de multă rezistență în apărare în prima jumătate de oră și a avut și ea o șansă prin Ismael Kone, deși mijlocașul de la Watford nu a reușit să treacă de Mike Maignan.

Dayot Upamecano și Alistair Johnston au ratat apoi câte o lovitură de cap la fiecare poartă.

În ciuda faptului că nu au avut ocazia să vadă goluri, fanii francezi prezenți la Matmut Atlantique din Bordeaux au urmărit luptele pasionante dintre vedeta Canadei  și a lui Bayern,  Alphonso Davies și francezii Jules Kounde și Ousmane Dembele pe bandă.

Fundașul francez Dayot Upamecano trimite mingea cu capul spre poartă
Fundașul francez Dayot Upamecano trimite mingea cu capul spre poartăAFP

Atacantul Franței, Olivier Giroud, a fost ținut la respect în repriza a doua de Derek Cornelius și Moise Bombito, iar acest lucru s-a transformat în exasperare o dată cu trecerea timpului.

Atacantul nu a reușit apoi să marcheze din centrarea lui Dembele cu puțin timp înainte de a fi schimbat, în minutul 62, iar la scurt timp după aceea William Saliba a blocat lovitura lui Jonathan David la celălalt capăt al terenului.

Franța răsuflă ușurată

Înaintea partidei, l'Equipe anunțase că atacantul Kylian Mbappe nu va juca împotriva Canadei din cauza unei contuzii la genunchi.

Francezul nu s-a antrenat sâmbătă cu echipa și nu fusese inclus inițial în planurile lui Didier Deschamps.

Totuși, suporterii francezi  au răsuflat ușurați în minutul 74, când  Kylian Mbappe a fost introdus pe teren în  locul lui Marcus Thuram.

Canadianul Tajon Buchanan a făcut tot ce a putut pentru a împiedica talismanul lui Les Bleus să marcheze pe final și i-a ieșit foarte bine.

Franța se pregătește acum să înfrunte Austria în debutul EURO, în timp ce în primul meci de Copa America, Canada se va confrunta cu echipa Argentinei, cea care a câștigat Cupa Mondială chiar într-o finală contra Franței, în Qatar.