Spania, în mare formă înainte de EURO. ”La Roja” a zdrobit Andorra cu un hat-trick al lui Oyarzabal

Oyarzabal sărbătorește unul dintre cele trei goluri marcate împotriva Andorrei.
Oyarzabal sărbătorește unul dintre cele trei goluri marcate împotriva Andorrei.Getty Images via AFP
La primul său meci de pregătire pentru Campionatul European, Spania a zdrobit la Badajoz o echipă modestă a Andorrei. Ayoze de la Betis nu putea avea un debut mai bun, marcând un gol și oferind o pasă de gol pentru Oyarzabal, care a reușit un hat-trick. Ferran, care a dat și el o pasă de gol, a completat scorul final: 5-0.

Nu e nevoie de analiza unui strateg pentru a ști că Andorra urma să se apere  90 de minute și că Spania va trebui să aibă răbdare pentru a sparge apărarea compactă.

De aceea, De la Fuente a început cu trei pasatori buni la mijlocul terenului, Pedri, Álex Baena și Aleix García.

Dar singurul care s-a strecurat prin apărarea densă a Andorrei în prima repriză a fost Ayoze, debutant într-un unsprezece plin de rezerve.

Tocmai jucătorul din Tenerife a fost cel care a reușit să-l învingă pe Iker Álvarez după o pasă de la Pau Cubarsí .

Andorra, conștientă de limitele sale, a continuat să se apere pe trei linii.

Spania a atacat, Pedri i-a pasat lui Morata, iar acesta a marcat, dar golul a fost anulat pentru offside.

Fără VAR, spaniolii a trebuit să accepte decizia arbitrului.

Ce gol minunat

De la Fuente a introdus sânge proaspăt la pauză cu Navas, Cucurella, Le Normand și Oyarzabal.

Jucătorul lui Real Sociedad a fost cel care, la o pasă de la Ayoze și după o acțiune senzațională care a implicat jumătate de echipă, a făcut 2-0.

O finalizare bună a jucătorului din San Sebastian, după o fază ca în vremurile tiki taka.

Spania a vrut mai mult, iar unii dintre cei aflați pe teren știu  că sunt în  pericol să nu  prindă EURO, așa că era singura lor șansă de a se remarca.

Fermín Lopez, jucătorul Barcelonei a debutat la Națională, iar jucătorul originar din Huelva a livrat rapid o pasă către colegul său, Ferran, care l-a servit la rândul său pe Oyarzabal: 3-0.

Hat-trick-ul lui Oyarzabal

În ultimele 20 de minute, Andorra, epuizată a trebuit să scadă ritmul. Așa a venit și al patrulea gol, marcat tot de Oyarzabal.

Pe final, Ferran Torres a arătat că merite să fie în tricoul roșu.

Victorie facilă după o primă repriză discretă în fața unui adversar care, așa cum era de așteptat, nu a pus prea multe probleme ”furiei roja”.