VIDEO! Endrick, din nou decisiv pentru Brazilia, în prelungirile partidei de pregătire cu Mexic

Endrick a marcat golul victoriei pentru Seleção în timpul de odihnă
Endrick a marcat golul victoriei pentru Seleção în timpul de odihnăAFP
Brazilia a învins Mexicul cu 3-2, într-un meci amical disputat pe Kyle Field din College Station, SUA. Brazilia a aliniat o echipă de rezerve și a condus cu 2-0 prin Andreas Pereira și Gabriel Martinelli, dar mexicanii au revenit și au egalat în ultimele faze. În minutele de prelungire, Endrick a asigurat victoria Braziliei.

Brazilia 3-2 Mexic

Acesta a fost penultimul test al Braziliei înainte Copa America. Echipa lui Dorival Júnior își încheie pregătirile cu un amical împotriva Statelor Unite la Orlando. Meciul de deschidere în turneul continental este programat pe 24 iunie, împotriva Costa Ricăi, la Los Angeles.

Meciul dintre Brazilia și Mexic a adus 85.249 de fani pe Kyle Field, al șaselea cel mai mare stadion din lume. Stadionul are o capacitate de 102.733 de locuri.

Principalele statistici din victoria Braziliei în fața Mexicului
Principalele statistici din victoria Braziliei în fața MexiculuiFlashscore

Brazilia rămâne neînvinsă sub comanda lui Dorival Júnior. De la sosirea selecționerului s-au înregistrat două victorii și o remiză, cu șapte goluri marcate și cinci primite.

Endrick și Vini jr. împiedică poticnirea

Brazilia era pe cale să obțină o victorie confortabilă în fața Mexicului, dar a făcut două erori defensive și a fost egalată în minutul 90+2. Dorival făcuse deja șase înlocuiri, iar doi jucători introduși în repriza a doua au salvat Brazilia: Vinícius Júnior a centrat pentru Endrick, care a marcat cu o lovitură de cap în minutul 90+6.

Endrick a marcat acum trei goluri în cinci meciuri pentru Brazilia
Endrick a marcat acum trei goluri în cinci meciuri pentru BraziliaRafael Ribeiro/CBF

Tânărul de 17 ani a marcat acum trei goluri în cinci meciuri la echipa națională, deși încă nu a fost titular. Pe lângă golul marcat, Endrick l-a servit pe Vini Jr. pentru o șansă bună înainte ca Mexic să egaleze, dar acesta a tras cu piciorul drept pe lângă poartă.