Penalty ratat și nesiguranță! România rămâne fără victorie de peste 3 decenii cu Bulgaria

România și Bulgaria au încheiat cu o remiză albă în Ghencea
România și Bulgaria au încheiat cu o remiză albă în GhenceaAgerpres
Tricolorii lui Edi Iordănescu nu au convins în primul test important înainte de startul Euro 2024. România și Bulgaria au încheiat cu o remiză albă, la capătul unei partide în care Dennis Man a irosit o lovitură de pedeapsă, în vreme ce defensiva noastră a arătat nesiguranță în câteva rânduri. Aproape 20.000 de suporteri au fost prezenți pe Stadionul Ghencea din București.

România - Bulgaria 0-0

Deși nu au mai participat la un turneu European de mai bine de două decenii, vecinii noștri de la Sud de Dunăre stau mai bine la capitolul meciuri directe. Ultima victorie a României împotriva Bulgariei a fost înregistrată pe 17 mai 1989, scor 1-0, în preliminariile pentru Cupa Mondială din Italia din 1990.

România - Bulgaria. Rezultate din ultimele 5 partide directe
România - Bulgaria. Rezultate din ultimele 5 partide directeFlashscore

Tricolorii lui Edi Iordănescu au început energic partida de pe arena Ghencea, duelul cu Bulgaria fiind considerat primul test important pentru naționala noastră înainte de startul Euro.

În minutul 3, Nicolae Stanciu a semnat prima ocazie pentru România, șutul său fiind respins în corner de portarul Dyulgerov, în urma unei acțiuni a lui Dennis Man în flancul drept.

După minute bune în care jocul ambelor formații a fost unul plăcut, însă fără mari ocazii de poartă, Drăguș a apărut bine la o minge în adâncime trimisă de Răzvan Marin. Dintr-o poziție destul de dificilă, atacantul a trimis balonul în plasa laterală exterioară.

O altă fază bine construită de tricolori l-a găsit la finalizare pe Dennis Man, foarte activ în flancul drept al atacului tricolor.

Cu pase rapide la mijlocul terenului și mingi lansate în flancuri pentru Valentin Mihăilă și Man, elevii lui Iordănescu nu au fost foarte inspirați în momentul decisiv din ultima treime.

Un balon bine trimis de Răzvan Marin l-a găsit pe Denis Drăguș în interiorul careului. Atacantul a preluat și a încercat finalizarea, însă mingea a trecut aproape de țintă.

În debutul părții secunde, o pătrundere în careu a lui Nicolae Stanciu a dus la acordarea unei lovituri de la 11 metri. Dennis Man, golgheterul nou-promovatei Parma, și-a asumat răspunderea executării, însă a ratat penalty-ul, portarul Dyulgerov ghicind colțul și reușind să respingă.

La cealaltă poartă, Niță s-a poziționat bine și a salvat un șut din interiorul careului expediat de Kolev, aceasta fiind și prima mare ocazie de gol pentru naționala bulgară.

Tricolorii au avut mari emoții la o respingere a lui Radu Drăgușin, apărătorul lui Tottenham fiind aproape de a înscrie un autogol.

Timp de minute bune, oaspeții au dominat jocul și au fost mult mai activi în careul nostru.

În replică, selecționerul Edward Iordănescu a efectuat o triplă modificare, Ianis Hagi, Daniel Bîrligea și Florinel Coman intrând în teren în locul lui Marius Marin, Valentin Mihăilă și Denis Drăguș.

Golgheterul lui FCSB, Florinel Coman, a încercat un șut din unghi, însă fără succes.

Mogoș și Nedelcearu au intrat și ei în joc, înlocuindu-i Bancu și Rus.

După o fază inițiată de Coman în flancul stâng, șutul lui Ianis Hagi a fost reținut cu ușurință de Dyulgerov.

Cu un sfert de oră înainte de final, Stanciu a fost schimbat cu Darius Olaru, rolul de căpitan fiind preluat de Răzvan Marin.

O greșeală comisă de Drăgușin, care a pasat imprudent către Niță, putea duce la deschiderea scorului pentru bulgari, însă defensiva tricoloră a reușit să îndepărteze pericolul.

Portarul rămas fără echipă a salvat apoi un șut destul de slab expediat de Kirilov.

Duelul din Ghencea s-a încheiat așadar cu o remiză albă, pentru naționala tricoloră urmând o nouă partidă amicală în compania statului Liechtenstein, meciul fiind programat vineri, 7 iunie, de la orele 21:00, tot pe Ghencea.