Alexandru Mățan a făcut show în ultimul meci din MLS! Românul a reușit un hattrick

Alexandru Mățan a înscris trei goluri
Alexandru Mățan a înscris trei goluriČTK / AP / Brent Clark
Alexandru Mățan, mijlocașul român de 25 de ani, a avut o evoluție spectaculoasă în meciul din etapa a 33-a din Major League Soccer (MLS), în care echipa sa, Columbus Crew, a învins categoric pe New England Revolution cu scorul de 4-0.

Mățan a fost omul meciului, reușind să marcheze un hattrick, cu goluri în minutele 14, 64 și 72, fiind notat cu 9.9 de către Flashscore!

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Prin această victorie, Columbus Crew și-a consolidat poziția a doua în clasamentul Conferinței de Est din MLS, iar Mățan a confirmat statutul său de jucător-cheie pentru formația americană în acest sezon, în care a bifat deja 24 de prezențe.

Potrivit Flashscore, Mățan este cotat la 3.7 milioane de euro.

Recent, Alex Mățan a adăugat și-a trcut un trofeu în palmaresul său cu Columbus Crew, după ce a contribuit decisiv la victoria echipei în finala Leagues Cup. Mijlocașul român a intrat pe teren în minutul 84, înlocuindu-l pe Maximilian Arfsten, și a avut un impact imediat asupra jocului.

În prelungirile meciului, mai exact în minutul 90+2, Mățan a reușit să ofere un assist pentru golul marcat de Cucho Hernandez, contribuind astfel la succesul echipei sale. Acest moment a fost esențial în consolidarea victoriei, demonstrând din nou importanța sa pentru echipa din MLS.