Inter Miami își asigură un loc în play-off-ul MLS, în ciuda absenței lui Lionel Messi

Luis Suarez (r) sărbătorește un nou gol
Luis Suarez (r) sărbătorește un nou golAFP
Luis Suarez (37) a marcat de două ori și Inter Miami a devenit prima echipă care și-a asigurat locul în play-off-ul Major League Soccer din acest sezon, după ce a învins sâmbătă Cincinnati cu 2-0 pe Chase Stadium.

Veteranul uruguayan Suarez a marcat după doar 31 de secunde de joc și a făcut dubla cinci minute mai târziu.

Miami, fără superstarul Lionel Messi, accidentat, și-a asigurat astfel locul în play-off. Echipa lui Beckham are opt puncte avans față de a doua clasată, Cincinnati, în Conferința de Est.

A fost o seară a recordurilor pentru Suarez.

Uruguayanul a marcat în secunda 31 și a stabilit astfel recordul de cel mai rapid gol din istoria lui Inter Miami, depășind cele 33 de secunde de care a avut nevoie ecuadorianul Leonardo Campana pentru a marca împotriva lui Orlando City, în octombrie 2022.

De asemenea, golul l-a transformat pe uruguayan în cel mai bun marcator al echipei din Miami într-un sezon - în toate competițiile - depășind cele 16 goluri ale argentinianului Gonzalo Higuain din sezonul 2022.

Pe de altă parte, Lionel Messi nu a mai jucat de când a suferit o accidentare la gleznă în victoria Argentinei asupra Columbiei în finala Copa America din 14 iulie.

Însă cei de la Miami se așteaptă ca Messi să revină înainte de finalul sezonului regulat, care se încheie pe 19 octombrie, iar play-off-ul începe săptămâna următoare.

Cincinnati umilise Miami cu o victorie cu 6-1 în fața echipei lui Gerardo Martino în Ohio, pe 6 iulie, iar modul în care a început meciul a indicat că Inter era hotărâtă să răzbune acea înfrângere.

Yannick Bright l-a servit pe Marcelo Weigandt pe dreapta, iar argentinianul l-a găsit pe Suarez, care nu a ratat.

Fostul atacant al Barcelonei, a dublat apoi avantajul cu o altă finalizare superbă după un un-doi inteligent cu Matias Rojas.

Miami părea să dețină controlul asupra jocului, darcu trei minute înainte de pauză, fundașul argentinian Tomas Aviles a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben, după o intervenție imprudentă asupra lui Kevin Kelsy.

La pauză, Cincinnati l-a introdus în teren pe Luciano Acosta, cel mai valoros jucător al lor - care revine după o absență cauzată de o accidentare.

Deși argentinianul a adăugat un plus de creativitate în repriza a doua, el nu a reușit să împiedice Cincinnati să sufere a patra înfrângere consecutivă în campionat.

Miami și-a păstrat forma și disciplina, protejându-și avantajul, mijlocașul italian Bright având o nouă prestație impresionantă.