Inter Miami joacă pentru recorduri în MLS după ce a câștigat titlul în est. Victorie cu Toronto

Inter Miami domină în MLS
Inter Miami domină în MLSVAUGHN RIDLEY / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
Inter Miami vrea să realizeze recordul de puncte din istoria Major League Soccer, după ce golul marcat de Leonardo Campana în prelungiri i-a adus victoria cu 1-0 la Toronto.

Miami a început meciul cu toate vedetele sale, inclusiv Lionel Messi, pe bancă, dar argentinianul a fost introdus în minutul 61, spre deliciul multor spectatori din Toronto.

Echipa din Florida își asigurase deja câștigarea MLS, Conferința de Est, prin victoria de la mijlocul săptămânii de la Columbus Crew.

Cu primul loc și avantajul terenului propriu asigurate pentru playoff, singurul obiectiv rămas pentru Miami este să încerce să depășească recordul de 73 de puncte într-un sezon stabilit de New England Revolution în 2021.

Victoria lasă Miami cu 71 de puncte înaintea ultimului meci al sezonului - acasă cu New England pe 19 octombrie.

Un meci lipsit de evenimente, pe un teren nu tocmai perfect, a fost rezolvat în prelungiri, când Luis Suarez, intrat și el ca rezervă, a trimis o centrare în careu, iar internaționalul ecuadorian Campana a marcat cu un  șut din voleu.

A fost doar al doilea șut pe poartă al meciului pentru Miami, iar mijlocașul Julian Gressel a declarat că acum echipa sa urmărește recordul.

"Cred că am minți cu toții dacă am spune că nu contează. Acum avem ceva pentru care să jucăm în fața fanilor noștri de acasă și ar fi un mod frumos de a încheia acest sezon cu un record", a spus el.

Acesta a fost ultimul meci al campaniei pentru Toronto, iar speranțele lor minime de a ajunge în sezonul următor s-au încheiat câteva ore mai târziu, când D.C. United a realizat o  victorie cu 2-1 la New England Revolution.

Philadelphia a pierdut cu 3-2 pe terenul campioanei în exercițiu, Columbus, care și-a asigurat locul al doilea în Est, după Miami.

Atacantul columbian Cucho Hernandez a marcat de două ori pentru Crew, lăsându-i pe cei de la Union doar cu speranțe minime de a ajunge în playoff.

Atlanta United, a doua clasată, are, de asemenea, șanse matematice de a juca în post-sezon, după ce a învins cu 2-1 pe New York Red Bulls, care s-a calificat.

Ultimul loc de wildcard pentru playoff în Conferința de Vest a revenit între timp lui Portland, care și-a asigurat sâmbătă calificarea în postsezon după ce rivalii de la Austin au fost învinși cu 2-1 de Los Angeles Galaxy.