Lionel Messi reușește un nou hat-trick și Miami doboară recordul de puncte din MLS

Messi a marcat trei goluri în 11 minute
Messi a marcat trei goluri în 11 minuteCHRIS ARJOON / AFP
Lionel Messi (37) a marcat al doilea hat-trick al săptămânii, iar Luis Suarez (37) a înscris de două ori și Inter Miami a învins New England Revolution cu 6-2 și a doborât recordul de puncte din sezonul regulat al MLS.

Victoria lui Miami, în ultimul lor meci din sezonul regulat, i-a dus la 74 de puncte - cu unul mai mult decât recordul precedent, stabilit de New England în 2021.

Messi, care a intrtat de pe bancă în minutul 58, a marcat acum 20 de goluri în 19 apariții în MLS, fostul său coechipier de la Barcelona, Suarez, marcând de asemenea 20, din 27 de meciuri.

Provocarea de a doborî recordul a adăugat o motivație în plus la ultimul meci al sezonului regulat, Inter având deja asigurat Supporters' Shield pentru cel mai bun record în sezonul regulat, pentru a începe ca favorită clară în playoff-ul Cupei MLS, care debutează săptămâna viitoare.

Miami a fost condusă cu 2-0 înainte ca Suarez să înscrie de două ori înainte de pauză și să trimită echipa lui Gerardo Martino la egalitate la cabine.

Golurile argentinianului Luca Langoni și al columbianului Dylan Borrero au făcut ca publicul local să strige pentru introducerea lui Messi de pe bancă, dar uruguayanul Suarez a fost cel care a dat startul revenirii.

Messi, care marți a marcat un hat-trick pentru Argentina împotriva Boliviei, a intrat de pe bancă în minutul 58 și a contribuit imediat la aducerea echipei în avantaj, găsindu-l pe Jordi Alba, care l-a servit pe Benjamin Cremaschi pentru o finalizare simplă.

New England a crezut că a egalat cu un gol al atacantului Bobby Wood, dar reușita a fost anulată pentru henț în urma unei revizuiri VAR.

Messi a dus scorul la 4-2, primind o pasă cu călcâiul de la Suarez și trimițând un șut genial în colțul lung.

Argentinianul a fost din nou la țintă când a primit o pasă superbă de la Jordi Alba și nu a greșit, iar apoi și-a completat hat-trick-ul în minutul 89, când a reluat din voleu o centrare a lui Suarez cu o finalizare precisă din prima.

Cele trei goluri ale lui Messi au venit în decurs de 11 minute și, după cele două luni de absență din cauza accidentării de după Copa America, el pare acum să fi revenit la cea mai bună formă.

”Situația ideală”

"Am sentimentul că îl avem într-o situație ideală pentru a face față celei mai importante părți a anului", a spus Martino.

La sărbătorirea de după meci a succesului Supporters Shield, coproprietarii clubului, David Beckham și Jorge Mas, au fost însoțiți de președintele FIFA, Gianni Infantino, care a anunțat că Shield-ul a adus echipei un loc la Cupa Mondială a Cluburilor din 2025.