Messi înscrie din nou și aduce prima victorie a lui Inter Miami în MLS după 10 etape

Messi marchează din nou și aduce prima victorie a lui Inter Miami în MLS după 10 etapeProfimedia
Argentinianul a marcat un gol pe finalul partidei venind de pe bancă, după ce fusese menajat de Tata Martino

Inter Miami și-a început lupta de recuperare pentru a reuși să ajungă în play-off-ul Major League Soccer cu o victorie cu 2-0 pe terenul celor de la New York Red Bulls .

Echipa își continuă astfel seria de succese după victoriile din Leagus Cup și US Open Cup.

Lionel Messi este decisiv și când este rezervă

Argentinianul a fost ținut pe bancă până în minutul 60 de Tata Martino, care a vrut să-l menajeze după programul încărcat din ultimele săptămâni.

Messi a intrat după o oră de joc și a marcat golul victoriei în minutul 89.

A fost o nouă fază tiki-taka realizată împreună cu Jordi Alba, care a agățat acrobatic mingea în careu, i-a pasat lui Messi, care s-a răsucit și l-a văzut liber pe Benjamin Cremaschi. Acesta a recentrat din prima iar septuplul câștigător al Balonului de Aur a înscris așa cum a făcut-o de sute de ori.

Messi a marcat până acum 11 goluri în nouă apariții în toate competițiile de când a ajuns la Inter Miami.

O echipă improvizată a lui Tata Martino care a reușit totuși să învingă după ce nu mai câștigase în MLS din primăvară. Miami a preluat conducerea în minutul 37, când Noah Allen a lansat o centrare de pe stânga, iar paraguayanul Diego Gomez a avut timp să se întoarcă și apoi să înscrie cu stângul.

Gomez va rămâne probabil pentru totdeauna în memorie cu momentul în care Messi și Busquets, rezerve, aplaudă de pe bancă golul său.

Rezumatul partidei:

Victoria o ajută pe Miami să părăsească în sfârșit ultimul loc în Conferința de Est și echipa lui Messi mai are de recuperat 11 puncte până la locurile de playoff, cu 11 meciuri rămase de disputat.