Messi și Suárez au marcat într-un nou thriller american, dar Inter Miami a ratat victoria

Echipa lui Lionel Messi a încheiat a doua serie consecutivă fără victorie în MLSAFP
Inter Miami a remizat cu St Louis City, scor 3-3, sâmbătă, pe stadionul Chase din Fort Lauderdale, în MLS. A fost al doilea meci consecutiv fără victorie pentru echipa lui Messi și Suárez în campionatul nord-american, iar ambele partide au avut loc pe teren propriu.

Ultima dată, Inter Miami a fost învinsă cu 3-1 de Atlanta United.

De data aceasta, formația din Florida a fost condusă în trei rânduri și a trebuit să lupte pentru a evita înfrângerea

Americanul Chris Durkin a deschis scorul pentru St Louis în minutul 14 cu un gol superb din afara careului.

Dar zece minute mai târziu, Lionel Messi a primit o pasă de la Jordi Alba și a egalat.

Este ultima partidă pentru o vreme pentru argentinian, care va participa alături de naționala Argentinei la Copa America.

Tot în prima repriză, în minutul 41, Indiana Vassilev a readus-o pe St Louis în avantaj pe Chase Stadium.

Spre finalul primei reprize, în minutul 46, filiera Barcelona a intrat din nou în acțiune: Messi ”l-a deschis” pe Jordi Alba, fundașul a centrat apoi de pe stânga și l-a găsit pe Suárez la bara a doua, iar ”El Pistolero” nu  a iertat.

Urmăriți detalii despre Inter Miami 3 - 3 St. Louis City

Statistici de la remiza dintre Inter Miami și St. Louis City
Statistici de la remiza dintre Inter Miami și St. Louis CityFlashscore

În repriza a doua, un autogol nefericit al lui Suárez a readus adversarii lui Miami în avantaj în minutul 23.

Totuși, în minutul 39, Jordi Alba, autorul a două pase de gol în acest meci, a apărut pentru a trimite mingea în plasă și a egala la 3, într-un meci dificil dar spectaculos pentru Inter Miami.

Situația în MLS

Messi părăsește acum Inter Miami pentru a se alătura selecționatei Argentinei
Messi părăsește acum Inter Miami pentru a se alătura selecționatei ArgentineiAFP

Inter Miami rămâne liderul Conferinței de Est, cu 35 de puncte, cu două în fața celor de la Cincinnati, care au două meciuri în plus.

St Louis City a ajuns la patru meciuri fără victorie în MLS. Ei sunt pe locul 11 în Conferința de Vest, cu 17 puncte.