Probleme în paradis. Cu Messi pe teren, Inter Miami înregistrează a doua remiză consecutiv

Messi nu a fost suficient pentru a câștiga la New York.
Messi nu a fost suficient pentru a câștiga la New York.VINCENT CARCHIETTA/GETTY IMAGES NORTH AMERICA/Getty Images via AFP
Cu argentinianul în echipa de start, formația din Florida scapă victoria cu New York City după un gol marcat în prelungiri de James Sand.

Ecuadorianul Leonardo Campana a marcat al șaptelea său gol stagional și Inter Miami părea în grafic, dar echipa lui Beckham a fost egalată în minutul 95.

Leo Messi, 37 de ani, nu a avut una dintre cele mai bune prestații ale sale, deși a fost implicat în golul echipei sale.

"Mă voi referi doar la prestația colectivă, nu trebuie să fac nicio referire individuală la jucătorii mei", a declarat Gerardo Martino când a fost întrebat despre prestația starului argentinian.

Meciul a avut puține ocazii în prima repriză. New York City FC a fost constantă, presând puternic pe un teren mic, unde Inter Miami a avut dificultăți în a se adapta.

În a doua repriză, meciul a fost unul cu multed durități și s-a soldat cu un total de cinci cartonașe galbene pentru Inter.

"Partidei i-a lipsit un arbitru bun", a declarat Martino. "Cred că am făcut un meci bun și ar fi trebuit să câștigăm", a adăugat el.

Campana a intrat în minutul 72 și nu a pierdut mult timp pentru a-și aduce echipa în avantaj, cu un șut din prima, de la marginea careului de șase metri, după o pasă de la Jordi Alba, lansat de Messi.

Leonardo, în vârstă de 24 de ani, și-a dus bilanțul la 31 de goluri și și-a mărit avansul în fruntea clasamentului golgheterilor all-time ai clubului, în timp ce Messi, cu 27 de goluri, a urcat pe locul al treilea în clasament, după ”pensionarul” Higuain (29).

În ultimele secunde, Sands l-a învins pe Avilés la o lovitură de colț și a înscris cu capul pentru 1-1.

Echipa din Miami încheie o săptămână cu trei meciuri, în care a învins Philadelphia Union și a remizat cu Atlanta.