Un gol de senzație al lui Campana  îi oferă lui Inter Miami victoria în fața lui D.C. United

Un gol de senzație al lui Campana îi oferă lui Inter Miami victoria în fața lui D.C. United

Campana (în față dreapta) își sărbătorește victoria
Campana (în față dreapta) își sărbătorește victoriaAFP
Leonardo Campana (23 de ani) a ieșit de pe bancă și a marcat golul victoriei în minutele de prelungire, iar Inter Miami a învins D.C. United cu 1-0, sâmbătă, în Major League Soccer.

În ciuda revenirii lui Lionel Messi în echipa de start, după ce a lipsit miercuri la meciul de la Orlando (0-0), Miami s-a chinuit să își creeze ocazii în fața unei apărări foarte bine organizate a lui D.C..

Atacantul internațional ecuadorian Campana, care și-a pierdut locul de titular în acest sezon în favoarea lui Luis Suarez, a fost introdus în minutul 3 al prelungirilor și a marcat la prima sa atingere.

Campana a făcut o cursă săltăreață, în diagonală, peste linia de fund a lui D.C. și a fost luat în primire de Sergio Busquets, care a coborât pasa înălțată și apoi a trimis un șut imparabil pe lângă Alex Bono.

A fost un final de meci crud pentru echipa lui Troy Lesesne, care pare mult îmbunătățită față de performanțele pe care le-a avut sub comanda lui Wayne Rooney în sezonul trecut.

Cu această victorie, liderul campionatului, Miami, a obținut a noua victorie a sezonului - egalând totalul din sezonul trecut după doar 15 meciuri.

Startul meciului a fost amânat cu 25 de minute din cauza fulgerelor, iar la 15 minute după începerea partidei a început o ploaie torențială.

Miami s-a bucurat de marea majoritate a posesiei în primele 45 de minute, vizitatorii părând fericiți să cedeze mingea și urmărind să contraatace.

Această abordare aproape că a dat roade, după pauză, dar Jared Stroud a ratat o ocazie enormă trăgând  ezitant din apropiere.

Messi s-a limitat la două încercări din lovituri libere, ambele  în zid, iar argentinianul - care a ratat meciul de la mijlocul săptămânii cu o accidentare la genunchi - a fost mult sub nivelul său cel mai bun.

D.C. a crescut în joc și Matti Peltola a trimis un șut pe lângă poartă în minutul 69.

Două minute mai târziu, Messi a găsit spațiu în canalul interior stâng, aducând cu pieptul o minge înaltă, dar a trimis șutul său puțin peste bară.

United a avut o șansă de a câștiga meciul în ultimele momente ale timpului regulamentar după o acțiune inteligentă, dar șutul blând al lui Cristian Dajome a fost parat de Drake Callender.

Apoi a venit golul lui Campana pentru a extinde seria neînvinsă a lui Miami la nouă meciuri, după o seară în care puține lucruri au funcționat pentru echipa lui Gerardo Martino.

Campana a putut intra doar pentru că o înlocuire de contuzie pentru D.C. i-a permis antrenorului lui Miami, Gerard Martino, să mai facă o schimbare și a recunoscut că echipa sa abia a meritat victoria.

O echipă de leneși

"Cred că acest meci ar fi trebuit să fie o remiză 0-0. Nu am fost lucizi în acest meci, dar nu vreau să scot merite tuturor lucrurilor bune pe care le-a făcut opoziția, în special în defensivă... nu am fost buni în jocul nostru de construcție", a spus el.

"(Victoria) a fost produsul unei individualități. Cu un minut mai devreme, Drake ne-a salvat și puteam pierde. Am fost foarte leneși, ne-a lipsit dinamismul în mișcarea noastră", a mai spus antrenorul argentinian.

În "derby-ul râului Hudson", New York City FC a ieșit triumfătoare în fața celor de la New York Red Bulls pe Citi Field, după ce algerianul Mounsef Bakrar a reușit golul victoriei în minutul 64.

Internaționalul italian Federico Bernardeschi a marcat un hat-trick pentru Toronto FC, care a zdrobit cu 5-1 pe Montreal, în confruntarea dintre toate echipele canadiene.

Diego Rossi, Christian Ramirez și Jacen Russell-Rowe au marcat pentru campioana în exercițiu Columbus Crew, care s-a impus cu 3-1 pe terenul celor de la Chicago Fire.

Liderul Conferinței de Vest, Real Salt Lake, a fost condusă cu 3-2, cu cinci minute din timpul regulamentar, în derby-ul din Rocky Mountain, acasă cu Colorado Rapids, dar a marcat senzațional trei goluri pe final de meci și s-a impus cu 5-3.

Cristian Arango a egalat în minutul 85, cu al doilea său gol al serii, înainte ca Andres Gomez să aducă RSL în avantaj, oferindu-și și el o dublă, înainte ca Anderson Julio să adauge al cincilea în adâncime în timpul de întrerupere.

Internaționalul maghiar Daniel Gazdag a marcat de două ori pentru Philadelphia Union, în victoria cu 3-0 pe terenul lui New England Revolution.

Problemele luiPhil Neville la Portland au continuat, antrenorul englez văzând cum echipa sa a ajuns la a șaptea înfrângere în 14 meciuri, după ce a pierdut cu 2-1 la Minnesota.

Portland a condus cu 1-0, dar echipa gazdă, condusă de fostul antrenor al lui Manchester United Eric Ramsay, a luat punctele după un gol marcat în minutul 82 de sud-coreeanul Jeong Sang-bin.

Urmăriți toate rezultatele din MLS aici cu Flashscore.