VIDEO. Inter Miami a reușit o remiză cu Atlanta. Messi a intrat pe final de meci, dar nu a produs magia

Atlanta - Inter Miami 2-2
Atlanta - Inter Miami 2-2ČTK / AP / Rich von Biberstein/Icon Sportswire
Aleksey Miranchuk a marcat în ultimele minute pentru a aduce un egal de 2-2 pentru Atlanta în meciul din Major League Soccer împotriva echipei Inter Miami, miercuri. Lionel Messi a fost introdu pe final, în minutul 61, dar nu a reușit să producă vreo magie.

Lionel Messi, de opt ori câștigător al Balonului de Aur, a strălucit la revenirea sa după o absență lungă din cauza unei accidentări, sâmbătă, când a marcat două goluri în doar patru minute în victoria lui Inter Miami cu 3-1 împotriva echipei Philadelphia.

Cu toate acestea, antrenorul Gerardo Martino a spus că va fi precaut și nu-l va folosi excesiv pe superstarul său într-o săptămână cu trei meciuri, astfel că Messi, alături de foștii coechipieri de la Barcelona, Luis Suarez și Jordi Alba, nu a fost inclus în primul 11 în meciul cu Atlanta.

Miami și-a asigurat un loc în play-off-ul Conferinței de Est din MLS și conduce în cursa pentru Supporters' Shield cu 63 de puncte, trofeul acordat echipei care termină pe primul loc în clasamentul general.

Echipa din Florida conducea cu 2-1, cu goluri marcate de David Ruiz și Leonardo Campana, în momentul în care Messi a intrat pe teren în minutul 61.

Superstarul argentinian a fost aproape de a închide meciul cu un gol în minutul 83, însă șutul său dintr-un unghi dificil a fost blocat de portarul celor de la Atlanta, Brad Guzan, iar tentativa lui Suarez de a finaliza respingerea a fost, de asemenea, oprită.

Un minut mai târziu, rusul Aleksey Miranchuk a reușit un șut senzațional cu piciorul stâng din afara careului, aducând egalul.

Inter Miami conducea cu 1-0 la pauză datorită primului gol din acest sezon marcat de David Ruiz, un tânăr de 20 de ani.

Atlanta a egalat în minutul 56 prin Saba Lobzhanidze, iar Campana a readus Miami în avantaj în minutul 59, marcând dintr-o lovitură liberă. El a reușit să-l depășească pe argentinianul Gonzalo Higuain și a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului, cu al 30-lea său gol.

Deși Messi, Alba și Suarez au intrat ca rezerve în a doua repriză, Miami nu a putut conta pe Sergio Busquets și Tomas Aviles, suspendați, dar nici pe David Martinez și Diego Gomez, accidentați.

Un meci dificil

Antrenorul Gerardo Martino a urmărit meciul dintr-o lojă, deoarece a fost suspendat din cauza cumulului de cartonașe galbene.

"A fost un meci greu, mai ales când venim să jucăm aici, este un stadion dificil și o echipă complicată. Dar cred că am avut o evoluție bună," a declarat antrenorul secund al echipei Miami, Javier Morales.

"În prima repriză am reușit să înscriem și am gestionat meciul bine. Apoi, în a doua repriză, când au marcat ei, Campana a răspuns rapid prin golul marcat și am crezut că vom gestiona jocul mai bine. Dar, desigur, Atlanta a jucat acasă, au avut un public numeros, au forțat, ne așteptam la asta", a mai spus acesta.

Deși au obținut doar un punct din această întâlnire, Miami poate încă să câștige trofeul Supporters' Shield cu nouă puncte din cele cinci meciuri rămase din sezonul regulat.

În Conferința de Est, ei au un avans de opt puncte față de Cincinnati, care a obținut o victorie cu 2-1 împotriva Minnesota, cu goluri marcate de Yuya Kubo și Luca Orellano.