VIDEO. Inter Miami, fără Leo Messi, învinge Chicago și obține cele trei puncte

Inter Miami - Chigaco Fire 2-1
Inter Miami - Chigaco Fire 2-1Profimedia
Golul marcat de Jordi Alba în minutul 75 i-a adus lui Inter Miami o victorie cu 2-1 pe teren propriu în fața lui Chicago Fire, reușind să-și mărească avansul în fruntea clasamentului MLS, în ciuda absenței lui Lionel Messi, accidentat.

Cu a 16-a victorie în 25 de meciuri, Inter a ajuns la 53 de puncte, cu cinci mai multe decât a doua clasată, FC Cincinnati, care a pierdut cu 3-1 la New York Red Bulls.

Mijlocașul paraguayan Matias Rojas a adus pe Miami în avantaj în minutul 6.

Fundașul german de origine saudită Rafael Czichos a egalat pentru în minutul 73. Fostul star spaniol Alba să înscrie golul victoriei, chiar două minute mai târziu.

Messi este indisponibil pe o perioadă nedeterminată din cauza accidentării de la Copa America, dar a fost prezent la meciul echipei sale de club pentru a accepta o placă comemorativă pentru câștigarea celui de-al 45-lea titlu major din cariera sa, atât pentru club, cât și pentru echipa națională.

Aceste 45 de triumfuri includ, desigur, și aducerea primului trofeu din istoria clubului Inter Miami anul trecut, câștigând Leagues Cup.