Man Show în Kosovo! Epoca Mircea Lucescu începe cu o victorie fabuloasă pentru România

România se impune cu 0-3 în Kosovo
România se impune cu 0-3 în KosovoFRF
Era Mircea Lucescu a început fabulos pentru România la Priștina, acolo unde tricolorii s-au impus cu un categoric 0-3 în fața statului Kosovo, în prima rundă din noul sezon al Ligii Națiunilor. Dennis Man, Răzvan Marin și Denis Drăguș i-au redus la tăcere pe cei 13.000 de fani kosovari prezenți pe arena Fadil Vokrri.

Kosovo - România 0-3

O acțiune frumoasă de atac a kosovarilor a fost oprită de Florin Niță, portarul tricolorilor boxând o minge periculoasă centrată de Rashica din flancul stâng.

Kosovo, de asemenea cu un nou selecționer în persoana germanului Franco Foda, s-a bazat foarte mult pe partea dreaptă în ceea ce privește inițierea atacurilor, Edon Zhegrova și Mergim Vojvoda fiind în formă.

Cu toate astea, primul șut pe spațiul porții avea să vină în minutul 13. După o acțiune caracteristică în bandă pe cont propriu, Dennis Man a încercat să îl surprindă pe Muric cu un șut din unghi, însă goalkeeperul gazdelor a răspuns pozitiv.

Duelurile au fost destul de dure, în special la mijlocul terenului, centralul azer Aghayev fiind nevoit să întrerupă des jocul. Kosovarii au cerut acordarea unui penalty în urma unui duel Marius Marin - Fisnik Asllani în interiorul suprafeței de pedeapsă.

Al doilea șut pe spațiul porții a fost expediat tot de tricolori, de această dată prin Nicolae Stanciu, care l-a încercat pe Muric cu o execuție de la distanță. Nu au fost însă probleme pentru goalkeeperul legitimat la Ipswich, formație nou-promovată în Premier League.

În careul advers, Zhegrova și Rashica au încercat șuturi de la distanță, însă stoperii tricolori au blocat de fiecare dată. O deviere a lui Muriqi a trimis balonul la Rashica, a cărui lovitură de cap a fost salvată de Niță.

Man și Drăguș au colaborat frumos în jumătatea adversă, însă lovitura de cap a atacantului legitimat la Trabzonspor nu i-a pus probleme lui Muric.

Cei 13.000 de fani kosovari au amuțit la Priștina, atunci când Dennis Man a deschis scorul cu 5 minute înainte de pauză. Cel mai în formă jucător al Parmei a driblat 2 jucători și l-a învins în cele din urmă pe Muric cu un șut la colțul lung expediat din marginea careului.

România își putea dubla avantajul în finalul primei părți, atunci când Dennis Man a gândit excelent o fază în careul advers și a pasat pentru coechipierul Valentin Mihăilă de la Parma. În încercarea de a finaliza din prima, extrema a nimerit doar bara porții lui Muric.

Vezi toate rezultatele înregistrate în partidele din Nations League

Repriza secundă

A fost un start tumultous în actul secund, acolo unde tricolorii lui Mircea Lucescu au beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Dennis Man s-a prăbușit în careu după un contact cu Berisha. În primă fază, centralul nu a avut reacție, însă intervenția VAR a dus la acordarea unui penalty pentru România.

Răzvan Marin și-a asumat răspunderea executării și a transformat cu un șut puternic în colțul din dreapta al porții lui Muric. A fost cel de-al treilea gol la națională pentru mijlocașul de la Cagliari, care a înscris de două ori și la Euro 2024.

România a continuat să fie periculoasă la Priștina, Mihăilă trimițând și el mingea la țintă, însă fără succes.

Defensiva kosovară a avut din nou suferit după un balon recuperat de Mihăilă. Din voleu, jucătorul Parmei a trimis mingea pentru a doua oară în bara porții apărate de Muric.

La jumătatea reprizei, selecționerul Foda a decis să îi introducă în atac pe Ermal Krasniqi și Albion Rrahmani, foștii jucători ai Rapidului, actualmente ambii legitimați la Sparta Praga.

Note
NoteFlashscore

Krasniqi a trimis un prim șut periculos spre poarta lui Niță, balonul trecând pe lângă țintă. La câteva momente distanță, jucătorul kosovar a fost găsit într-o poziție favorabilă și a combinat cu Albion Rrahmani în careul tricolorilor. Faza s-a încheiat cu o intervenție bună a lui Radu Drăgușin, care s-a resimțit după duelul cu Krasniqi.

Rashica a avut apoi și el o ocazie bună, însă atacantul lui Beșiktaș nu a nimerit poarta după un șut trimis din afara careului.

În minutul 78 a venit și prima modificare efectuată de Mircea Lucescu: eroul Dennis Man a fost schimbat cu Florinel Coman.

O undă de șoc la Priștina a venit pentru kosovari în minutul 82, când Mihăilă a profitat de o nouă eroare în apărarea adversă și a trimis pe poartă. Muric a respins în față, acolo unde Denis Drăguș a îndeplinit o simplă formalitate.

Imediat după gol, Drăguș i-a făcut loc în teren lui Pușcaș, în vreme ce Ianis Hagi l-a schimbat pe Mihăilă. Pușcaș și-a făcut simțită prezența în joc, kosovarii fiind nevoiți să evolueze în 10 oameni în ultimele minute, după ce Vojvoda a văzut cel de-al doilea cartonaș galben.

Mitriță și Olaru au apărut apoi în teren, luându-le locul lui Răzvan Marin și Nicolae Stanciu.

În finalul partidei, Niță a intervenit bine în fața lui Sahiti. În două rânduri, Alex Mitriță a încercat să își treacă numele pe lista marcatorilor.

După aproape 4 decenii, revenirea lui Mircea Lucescu a adus un succes categoric pentru tricolori în noua stagiune a Ligii Națiunilor. Luni (9 septembrie), România va întâlni Lituania în runda a doua a competiției.