Ținută în corzi de Lituania, România renaște în ultimele minute prin Mitriță și Hagi

România - Lituania, în etapa a 2-a din Nations League
România - Lituania, în etapa a 2-a din Nations LeagueProfimedia
Până în minutul 87, tabela stadionului Ghencea arăta scorul de 1-1 între România și Lituania, oaspeții având un gol anulat și arătând un joc destul de energic. Schimbările făcute de Mircea Lucescu au făcut însă diferența în final, când Ianis Hagi a obținut o lovitură de pedeapsă transformată de Răzvan Marin, pentru ca Alex Mitriță, revenit la națională, să puncteze după o combinație frumoasă cu Denis Alibec.

România - Lituania 3-1

Înainte de fluierul de start, jucătorii celor două echipe naționale au ținut un moment de reculegere în memoria lui Christoph Daum, care la vârsta de 70 de ani, după o luptă grea cu cancerul pulmonar. Tehnicianul neamț a fost selecționerul naționalei României în iulie 2016 - septembrie 2017.

Primele minute ale partidei au arătat un joc energic din partea ambelor tabere, în ciuda gazonului destul de greu de practicat al arenei Ghencea. Tabela a fost deblocată de Valentin Mihăilă după o pasă bună trimisă în adâncime de Nicolae Stanciu. Extrema Parmei l-a învins pe Gertmonas, goalkeeperul Universității Cluj, cu un șut la colțul lung. Pentru Mihăilă a fost golul cu numărul 5 în tricoul naționalei.

Lituanienii s-au mobilizat după golul primit și timp de minute bune au ținut balonul în jumătatea de teren tricoloră, însă fără a crea ocazii periculoase de a înscrie.

Un moment periculos l-a avut în prim-plan pe Lasickas. Căpitanul Lituaniei, legitimat la Olimpia Ljubljana, a trimis un voleu pe spațiul porții, Târnovanu fiind nevoit să acorde un corner oaspeților.

După o jumătate de oră de joc, goalkeeperul lui FCSB a avut alte două intervenții bune la șuturile expediate de fotbaliștii lituanieni, oaspeții beneficiind din nou de o lovitură de colț.

Ocaziile au început să apară și la poarta lui Gertmonas. O combinație frumoasă Man - Răzvan Marin - Drăguș l-a găsit la finalizare pe atacantul de la Trabzonspor, care nu a reușit să găsească ținta din interiorul suprafeței de pedeapsă.

Din nefericire, defensiva tricoloră a cedat după o fază frumoasă reușită de lituanieni. După ce a primit mingea în interiorul careului, atacantul Kucys l-a învins pe Târnovanu, de această dată cu un șut la colțul lung.

Jocul de posesie a început să fie dominat de tricolori, însă încercările semnate de Stanciu și Mihăilă nu au adus efectul scontat.

Până la pauză, ”Sonic” Rațiu a fost găsit în interiorul careului, însă șutul fundașului dreapta a fost blocat în ultimul moment de defensiva lituaniană.

Posesie mai bună pentru Lituania după primele 45 de minute
Posesie mai bună pentru Lituania după primele 45 de minuteFlashscore

Repriza secundă

Primele minute din actul secund au arătat un joc destul de greoi dezvoltat de tricolori, lituanienii insistând printr-un pressing constant în jumătatea noastră de teren.

Darius Olaru, proaspăt introdus în teren în locul lui Marius Marin, a provocat un fault, oaspeții contorizând încă un șut pe spațiul porții din fază fixă. Din fericire pentru tricolori, Târnovanu a fost pe fază și a respins mingea trimisă de Tutyskinas.

Lasickas a avut o pătrundere periculoasă în careu din flancul stâng, însă finalizarea căpitanului Lituaniei a lăsat de dorit.

La poarta cealaltă, Stanciu a încercat să îl surprindă pe Gertmonas cu o execuție de la distanță, însă din nou fără succes. Acțiuni pe cont propriu au avut și Drăguș și Man, însă în ambele rânduri cei doi jucători de atac au fost blocați în momentul finalizării.

Note
NoteFlashscore

Au fost momente bune de joc ale tricolorilor la poarta lui Gertmonas. Portarul oaspeților a reținut fără emoții un șut expediat de Darius Olaru cu piciorul drept.

Venit de pe bancă, Ianis Hagi a nimerit ținta cu un șut puternic de la distanță.

O adevărată undă de șoc a venit cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar: în urma unui corner al tricolorilor, Gertmonas și-a pus echipa pe contraatac, acolo unde Răzvan Marin a fost depășit ușor de Slivka. Mijlocașul a centrat în careu, acolo de unde Antanavicius a înscris cu o lovitură de cap, deși Târnovanu a ieșit dintre buturi și a apucat să atingă balonul cu ambele mâini.

Statistici după 90 de minute
Statistici după 90 de minuteFlashscore

După consultarea cu asistenții din camera VAR, centralul sloven Obrenovic a anulat golul înscris de Lituania pe motiv de fault. Târnovanu a avut apoi o intervenție precisă în urma unui nou contraatac orchestrat de elevii selecționerului Jankauskas, care a văzut cartonașul galben pentru proteste în urma golului anulat.

În careul lituanian s-a produs o fază extrem de contestată de oaspeți. Ianis Hagi cade în suprafața de pedeapsă în urma unui contact cu Lasickas, arbitrul Obrenovic lăsând jocul liber într-o primă fază. Chemat la margine pentru a revedea imaginile în camera VAR, centralul a acordat penalty pentru România. Deja obișnuit cu loviturile de pedeapsă, Răzvan Marin l-a învins fără emoții pe Gertmonas și a înscris pentru 2-1. Pentru mijlocașul lui Cagliari a fost cel de-al șaptelea gol în tricoul naționalei.

România a renăscut în ultimele minute de joc. Alex Mitriță l-a răsplătit pe Mircea Lucescu cu gol la revenirea la echipa națională, extrema Universității Craiova combinând frumos cu Denis Alibec în urma unui contraatac. Pentru Mitriță a fost golul cu numărul 4 în tricoul României.

Revenirea lui Mircea Lucescu în Ghencea s-a încheiat astfel cu succes. Punctaj maximum pentru România așadar după primele două runde din Nations League, acolo unde tricolorii ocupă primul loc în Grupa a II-a din Liga C.