Arabia Saudită: Ronaldo înscrie primul gol și Pioli obține prima sa victorie cu Al Nassr

Cristiano Ronaldo a marcat primul gol al erei Stefano Pioli
Cristiano Ronaldo a marcat primul gol al erei Stefano PioliYASSER BAKHSH/GETTY IMAGES EUROPE/Getty Images via AFP
Al Nassr a simțit din nou gustul victoriei în această vineri, după două remize consecutive care au dus la demiterea lui Luís Castro. Stefano Pioli s-a aflat deja pe banca de rezerve a echipei saudite, care a vizitat Al Ettifaq și s-a impus cu 0-3. Cristiano Ronaldo, din penalty, a marcat primul gol al erei Pioli la Al Nassr, în prima repriză.

Reamintesc principalele incidente ale meciului

Era Stefano Pioli la cârma lui Al Nassr a început în cel mai bun mod posibil pentru italian, Al Nassr învingând clar pe Al Ettifaq a lui Steven Gerrard, iar Cristiano Ronaldo și-a făcut revenirea.

Scorurile jucătorilor
Scorurile jucătorilorFlashscore

Otávio a fost și el titular în primul unsprezece al lui Pioli, din care au făcut parte tânărul Angelo, una dintre întăririle de vară ale saudiților, și duo-ul Simakan și Laporte, revenit după ratarea Ligii Campionilor Asiei, precum și Ronaldo.

Prima repriză a lui Al Nassr nu a fost strălucită, dar un penalty obținut de Al Najdi, unul dintre cei mai buni de pe teren în această seară, a dus la primul gol al erei Pioli. Cristiano Ronaldo (33') a marcat la debutul fostului antrenor al Milanului cu un șut pe centrul porții lui Al Ettifaq.

În repriza a doua, Al Nassr a dominat jocul și a acordat doar o singură șansă echipei gazdă, Bento reușind o intervenție bună când scorul era încă strâns.

Înainte de șansa ratată de Dembele, Al Najdi (56') a făcut 0-2 după o pasă de la Sadio Mane, care i-a pasat decisiv și lui Talisca (71') pentru golul care a închis meciul.

Portughezul João Costa, care a plecat în vară de la Roma la Al Ettifaq, a fost introdus în minutul 60, dar nu a avut nicio șansă să schimbe scorul, spre deosebire de Ronaldo, care a încheiat meciul cu un șut care a lovit stâlpul chiar înainte de fluierul final.