Cele 10 meciuri care au definit domnia lui Jurgen Klopp la Liverpool

Jurgen Klopp, în centru, ținând în mână trofeul Ligii Campionilor după victoria lui Liverpool împotriva lui Tottenham Hotspur în 2019AFP
Era Jurgen Klopp (56 de ani) la Liverpool a oferit o listă lungă de momente memorabile în ultimii opt ani și jumătate, germanul supervizând câteva meciuri incredibile la conducerea echipei Reds.

De la reveniri dramatice pe final de meci până la victorii categorice în fața celor mai mari rivali, Klopp le-a oferit suporterilor lui Liverpool multe motive de bucurie de la sosirea sa pe Anfield în 2015.

Aici, aruncăm o privire mai atentă la 10 dintre cele mai emblematice meciuri din timpul mandatului său plin de trofee.

10: Liverpool 4-3 Manchester City (2017/18)

Liverpool își făcuse deja revenirea în Liga Campionilor în timpul primului sezon cap-coadă al lui Klopp pe Anfield și a fost următoarea campanie când Reds avea să se ia la trântă cu cei mai mari adversari, Manchester City la vârful Premier League.

Acest meci special din sezonul 2017/18 a fost cel în care în care Liverpool-ul lui Klopp a pus capăt unei serii de 22 de meciuri fără înfrângere a lui City, dând tonul unei rivalități care va ajunge la cote record.

Alex Oxlade-Chamberlain a deschis scorul pentru Liverpool în debutul partidei, înainte ca în decurs de 10 minute în repriza secundă, celebrul trio Roberto Firmino, Sadio Mane și Mohamed Salah, să marcheze și să aducă echipei lui Klopp la o victorie manifest.

9: Aston Villa 1-2 Liverpool (2019/20)

Golurile din ultimele minute ale campionatului sunt marca Premier League , iar Liverpool are partea sa în sezonul 2019/20.

Un meci special care rămâne în memorie mai mult decât oricare altul este victoria din retur a celor de la Reds pe Villa Park, cu Andy Robertson și Mane răsturnând scorul în minutul 87 și luând toate cele trei puncte.

Golul lui Mane din prelungiri a fost cel care a pecetluit victoria dramatică, păstrând Liverpool la șase puncte în fruntea Premier League și seria de 10 luni fără înfrângere în prima ligă.

8: Liverpool 7-0 Manchester United (2022/23)

United a venit pe Anfield după ce pierduse doar o singură dată în ultimele 11 meciuri, dar echipa lui Erik ten Hag a fost pusă la punct de o prestație remarcabilă a cormoranilor, cu Cody Gakpo, Darwin Nunez, Salah și Firmino, toți înscriindu-și numele pe tabelă.

Roberto Firmino sărbătorind al șaptelea gol al lui Liverpool împotriva lui Manchester UnitedAFP

7: Liverpool 4-3 Borussia Dortmund (2015/16)

Nopțile europene incredibile aveau să devină o marcă înregistrată a domniei lui Klopp la Liverpool, iar prima a sosit împotriva fostului său club Borussia Dortmund în sferturile de finală ale Europa League.

Liverpool era condusă cu 4-2 la general la jumătatea reprizei a doua a meciului retur de pe Anfield, iar Reds avea nevoie de trei goluri pentru o remontada - o sarcină aproape imposibilă.

Cu toate acestea, în ceea ce avea să devină un eveniment obișnuit sub conducerea germanului în anii următori, Liverpool s-a mobilizat cu golurile lui Philippe Coutinho și Mamadou Sakho înainte ca o lovitură de cap în ultimul moment a eroului improbabil Dejan Lovren să aducă Anfield în delir.

6: Manchester United 0-5 Liverpool (2021/22)

Liverpool a obținut cea mai mare victorie din istorie în Premier League pe Old Trafford în primele etape ale sezonului 2021/22, datorită unei demonstrații senzaționale de fotbal ofensiv care va rămâne mult timp în memorie.

Reds a luat un avans de 4-0 la pauză împotriva echipei nefericite a lui Ole Gunnar Solskjaer, înainte ca Salah să-și completeze hat-trick-ul la începutul reprizei a doua.

Paul Pogba a fost și el eliminat de la gazde, în timp ce Liverpool a luat piciorul de pe accelerație în ultima jumătate de oră, profitând de ocazie pentru a se juca cu Diavolii Roșii umiliți în propria curte.

5: Leicester City 0-4 Liverpool (2019/20)

Acest meci este  în ochii lui Klopp și a multor suporteri Reds una dintre cele mai bune performanțe din mandatul germanului.

Abia revenită în Marea Britanie după ce a câștigat Cupa Mondială a Cluburilor FIFA din Qatar, Liverpool s-a deplasat la Leicester City, ocupanta locului doi, pentru o confruntare crucială de Boxing Day în fruntea Premier League.

Reds nu a dat semne de oboseală și și-a zdrobit cei mai apropiați rivali, Trent Alexander-Arnold și Firmino conducându-i pe elevii lui Klopp la un avans de 13 puncte în fruntea clasamentului.

4: Bayern Munchen 1-3 Liverpool (2018/19)

După o primă manșă fără goluri pe Anfield, Liverpool a făcut deplasarea la Munchen în optimile din Liga Campionilor.

Virgil van Dijk și Mane au combinat pentru deschiderea de scor și, în ciuda unui autogol nefericit al lui Joel Matip, Van Dijk și Mane au fost din nou în formă în a doua repriză pentru a-i duce pe Reds la o victorie europeană celebră în deplasare.

A fost o prestație pe măsura pedigree-ului lui Liverpool în competiție și una care le-a oferit multă încredere pentru a intra în ultimele etape ale turneului.

3: Liverpool 3-1 Manchester City (2019/20)

După ce a adunat 31 de puncte din 33 posibile înainte de această competiție, Liverpool știa că o victorie împotriva rivalilor la titlu, Manchester City, le-ar consolida ferm locul în fruntea clasamentului.

Reds au ieșit în forță, Fabinho și Salah marcând goluri strălucitoare în primul sfert de oră de joc pentru a le oferi oamenilor lui Klopp un avantaj confortabil.

Liverpool a continuat să domine echipa lui Pep Guardiola pe tot terenul, iar Mane a marcat un al treilea gol în a doua repriză, pecetluind o victorie definitorie pentru sezonul campionilor lui Klopp.

2: Tottenham 0-2 Liverpool (2018/19)

După ce a ratat titlul în Premier League cu doar un singur punct la finalul sezonului 2018/19, Liverpool nu a avut timp să își plângă de milă în timp ce se pregătea pentru a doua finală consecutivă a Ligii Campionilor.

Adversarii de la Tottenham le-au dat o mână de ajutor lui Klopp și elevilor săi (la propriu), deoarece hențul în careu al lui Moussa Sissokoi-a permis lui Salah să marcheze din penalty.

Mohamed Salah, în dreapta, sărbătorind golul său din finala Ligii Campionilor 2019AFP

Echipa lui Mauricio Pochettino a încercat să egaleze, dar s-a lovit de duo-ul impenetrabil format din van Dijk și Alisson Becker, în timp ce omul marilor ocazii - Divock Origi - a marcat un al doilea gol în finalul partidei, pentru a sigila a șasea Cupă Europeană pentru Liverpool și primul trofeu al lui Klopp la club.

1: Liverpool 4-0 Barcelona (2018/19)

Nu putea lipsi acest meci, nu-i așa? Cel mai bun meci din timpul lui Klopp la club și poate una dintre cele mai bune reveniri din istoria Ligii Campionilor.

Confruntată cu un deficit de trei goluri după meciul fantastic al lui  Lionel Messi pe Nou Camp, Liverpool a produs o răsturnare remarcabilă de situație în meciul retur, în timp ce Barcelona a capitulat sub intensitatea pressingului și zgomotul publicului de pe Anfield.

În absența vedetelor Salah și Firmino, care au lipsit, Origi a găsit golul încă de la începutul meciului pentru a trezi speranța în rândul suporterilor lui Liverpool, înainte ca Georginio Wijandlum să vină de pe bancă la pauză și să înscrie rapid o dublă.

Alexander-Arnold l-a găsit pe Origi nemarcat în careu la un corner, iar belgianul a înscris unul dintre cele mai emblematice goluri din istoria lui Liverpool pentru a-și asigura locul în finală.