Cristiano Ronaldo a fost premiat după ce a reușit golul cu numărul 900

Cristiano Ronaldo, premiat de Al-Nassr după recordul stabilit
Cristiano Ronaldo, premiat de Al-Nassr după recordul stabilitProfimedia
Cristiano Ronaldo (39 de ani) a realizat o performanță istorică în fotbal, devenind primul jucător care a atins borna de 900 de goluri.

Acest record a fost stabilit în meciul din Nations League dintre Portugalia și Croația, câștigat de portughezi cu 2-1, în care Ronaldo a marcat cel de-al doilea gol al echipei sale în minutul 34.

După acest succes internațional, Cristiano Ronaldo s-a întors la echipa de club, Al-Nassr, pentru partida din campionatul Arabiei Saudite împotriva celor de la Al-Ahli.

Înainte de meci, clubul Al-Nassr i-a oferit starului portughez un tricou special cu numărul 900 și inscripția "GOAT" (Greatest of All Time), un titlu frecvent asociat cu Ronaldo datorită realizărilor sale remarcabile în fotbal.

Revenind la partida cu Al-Ahli, echipa lui Ronaldo a reușit un egal, dar cu mare noroc.

Al-Ahli a deschis scorul în minutul 57, Kessie fiind cel care a marcat golul, iar tabela a rămas neschimbată până în minutul 90+9! Atunci, Al Hurayji și-a dat autogol, iar echipa lui Cristiano Ronaldo a obținut un egal chiar în ultimele minute de joc.

Ronaldo a fost titular, dar a primit cea mai mică notă din echipă, 6.4!