Cristiano Ronaldo a marcat golul victoriei pentru Al Nassr în Liga Campionilor Asiei

Cristiano Ronaldo
Cristiano RonaldoYASSER BAKHSH/GETTY IMAGES EUROPE/Getty Images via AFP
După o remiză în prima rundă a Ligii Campionilor Asiei care a dus la plecarea lui Luis Castro, Al Nassr și-a continuat forma bună sub comanda lui Pioli cu o victorie cu 2-1 în fața formației qatareze Al Rayyan, luni, în runda a doua a competiției. Portughezul Cristiano Ronaldo a fost din nou decisiv și i-a dedicat golul tatălui său, care ar fi împlinit luni 71 de ani.

Al Nassr - Al Rayyan 3-1

Al Rayyan începuse competiția cu o înfrângere cu 3-1 în fața Al Hilal-ului lui Jorge Jesus și nu i-a fost ușor nici contra vicecampioanei saudite.

Prima repriză a fost echilibrată, David Garcia (30) creându-și o șansă bună, dar intervenția excelentă a lui Bento a menținut egalitatea.

Golul a venit, însă, chiar înainte de pauză, când Al Ghannan i-a centrat lui Sadio Mané pentru primul gol al partidei.

În repriza secundă, Cristiano Ronaldo (39) a jucat un rol principal. Atacantul portughez a fost implicat în atacul lui Al Nassr și a făcut 2-0 în minutul 49, dar golul a fost anulat de VAR pentru offside.

Internaționalul portughez a continuat să caute golul și în minutul 76 a marcat al doilea punct al echipei sale, după un joc bun al lui Al Ghareeb și o finalizare cu stângul. Atacantul i-a dedicat golul tatălui său, născut pe 30 septembrie 1953.

Aproape de final, brazilianul Roger Guedes a înscris la bara a doua, după o pasă excelentă a lui Bencharki, dar Al Nassr a rezistat și a obținut victoria, ajungând la patru puncte în competiție, la egalitate cu Al-Saad. Marți, Al Hilal a lui Jorge Jesus înfruntă Al Shorta.