Erik ten Hag dă vina pe apărarea lamentabilă a lui Man United pentru înfrângerea cu Brighton

Ten Hah pe banca lui United
Ten Hah pe banca lui UnitedProfimedia
Managerul lui Manchester United, Erik ten Hag, a dat vina pe apărarea echipei sale pentru înfrângerea cu 2-1 în fața lui Brighton, sâmbătă, după ce Joao Pedro a marcat cu capul în minutul 90+5.

United părea să plece cu un punct după ce șutul deviat al lui Amad Diallo a anulat deschiderea de scor a lui Danny Welbeck din prima repriză pentru Brighton.

Dar atacantul brazilian Pedro a beneficiat de mult spațiu pentru a înscrie cu capul la bara a doua, oferindu-i lui Fabian Hurzeler, managerul de 31 de ani al lui Brighton, un debut de vis în Premier League.

United a cheltuit masiv în perioada de transferuri pentru a-și întări apărarea, aducându-i pe Noussair Mazraoui, Matthijs de Ligt și Leny Yoro.

De Ligt a fost unul dintre cei care au greșit la gol, internaționalul olandez și Scott McTominay fiind prinși pe picior greșit de centrarea lui Simon Adingra către Pedro.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

"Dacă protejezi poarta așa cum facem noi, atunci pierzi puncte", a spus Ten Hag.

"Am primit două goluri la care ar fi trebuit să acționăm mai bine ca echipă. Trebuie să fim mai buni în astfel de momente".

Înfrângerea îl pune din nou în lumina reflectoarelor pe Ten Hag, Liverpool urmând să viziteze Old Trafford la sfârșitul săptămânii viitoare.

Fostul manager al lui Ajax a supraviețuit unei analize interne la sfârșitul sezonului trecut, în ciuda faptului că a terminat pe locul opt în Premier League, doar câștigarea Cupei FA acționând în favoarea sa.

United a obținut o victorie extrem de necesară, 1-0 cu Fulham, în deschiderea sezonului, la sfârșitul săptămânii trecute, grație reușitei târzii a lui Joshua Zirkzee.

Dar performanțele din primele două meciuri de campionat din noua campanie nu sugerează o îmbunătățire semnificativă față de un sezon lamentabil în 2023/24.

Victorie emoționantă pentru Hurzeler

Brighton a zdrobit-o pe Everton cu 3-0 în deplasare în primul meci al lui Hurzeler la conducere și a arătat că va fi o candidată pentru a reveni în fotbalul european în sezonul viitor.

"A fost foarte emoționant, întotdeauna când obții victoria în ultimul minut este. Cred că am meritat să câștigăm, am făcut un meci bun, nu un meci perfect. Au fost și situații în care United a avut șansa de a câștiga meciul", a declarat Huerzeler.

"Sunt foarte mândru de echipă, au arătat că nu renunță niciodată și asta este foarte important pentru mine.

"Cred că prima repriză a fost egală, iar apoi în a doua am început să controlăm destul de bine jocul. Am avut multe ocazii, mai ales în a doua repriză."