Erik ten Hag deplânge lipsa instinctului ucigaș al lui Man United după remiza cu Crystal Palace

Erik ten Hag aplaudă fanii după remiza Man Utd 0-0 cu Crystal Palace pe Selhurst Park.Ian Kington / AFP
Manchester United trebuie să fie mai nemiloasă, a declarat Erik ten Hag, după ce a ratat o serie de ocazii în remiza 0-0 de sâmbătă de la Crystal Palace.

Alejandro Garnacho și Bruno Fernandes au lovit bara pentru vizitatori în prima repriză, în timp ce United a dominat pe un teren unde a fost învinsă cu 4-0 în urmă cu doar patru luni.

Însă doar o dublă intervenție remarcabilă a luiAndre Onana după pauză a împiedicat Palace să obțină prima victorie a sezonului în campionat.

Ambele echipe au fost pe aceeași poziție, dar nu au reușit să câștige pe teren, dar asta nu a împiedicat clubul să coboare pe locul 11.

" Este adevărat că ar fi trebuit să câștigăm", a declarat Ten Hag. "Prima repriză i-am lăsat să trăiască, a doua repriză a fost mai echilibrată.

"Prima repriză i-am lăsat să trăiască, a doua a fost mai echilibrată. Am jucat foarte bine (în prima repriză), am controlat jocul în totalitate. Ar trebui să fim mai eficienți în acea zonă.

Umilința ultimei lor vizite pe Selhurst Park în mai a fost punctul culminant al unui sezon tulbure pentru United.

Mulți s-au întrebat dacă Ten Hag va mai superviza vreodată un alt meci, dar o victorie surprinzătoare în finala Cupei FA cu Manchester City i-a oferit olandezului o a doua șansă.

De data aceasta, Diavolii Roșii au ajuns în sudul Londrei într-o formă excelentă, după ce au marcat 10 goluri în ultima săptămână pentru a învinge Southampton cu 3-0 și a zdrobi Barnsley cu 7-0 în Cupa Ligii la mijlocul săptămânii.

Marcus Rashford a pus capăt unei serii sterile marcând de trei ori în aceste două meciuri, dar a fost în mod surprinzător relegat pe bancă de Ten Hag.

Decizia de a-l păstra pe Garnacho pe partea stângă a fost inspirată, argentinianul lăsând Palace în zdrențe la începutul meciului, fără a aduce atingerea finală.

Dean Henderson, fostul portar al lui United, i-a ținut pe Eagles în joc înainte de pauză.

Garnacho nu a reușit să-l învingă pe Henderson la prima sa șansă mare, înainte ca portarul englez să-i respingă pe Matthijs de Ligt și Lisandro Martinez.

United știa că nu are noroc când oaspeții au lovit bara de două ori în decurs de câteva secunde.

Garnacho a profitat de pasa incisivă a lui Diogo Dalot și a trimis mingea în bara porții, înainte ca Fernandes să lovească la rândul său bara.

Un punct "jalnic"

Managerul Palace, Oliver Glasner, a răspuns făcând o dublă înlocuire la pauză, ceea ce a dus la o a doua repriză mult mai competitivă.

"În prima repriză aveam nevoie de un portar mare și, din fericire, am avut unul astăzi", a spus Glasner.

"În a doua repriză am arătat mai mult ca o echipă Crystal Palace și asta este ceea ce avem nevoie pentru a fi competitivi împotriva unei echipe ca Manchester United.

Fernandes a fost încă la câțiva centimetri distanță de un șut îndrăzneț cu exteriorul piciorului, care a trecut pe lângă după un un-doi minunat cu Joshua Zirkzee.

Însă doar un moment de magie al lui Onana a împiedicat Manchester United să sufere a treia înfrângere în cinci meciuri de campionat în acest sezon.

Fostul portar al lui Ajax s-a aplecat pentru a opri șutul de la distanță al luiEddie Nketiah înainte de a sări în picioare pentru a-l respinge pe Sarr.

" Nu este foarte important cum am făcut acea dublă salvare, pentru că nu am câștigat", a spus Onana. "Din păcate, nu am marcat. Este jalnic să plecăm acasă cu un singur punct, când meritam să câștigăm".

Clubul a avut o altă șansă de a smulge toate cele trei puncte, când Eberechi Eze a tras din apropiere.

Egalul lasă Palace pe locul 16, dar United va fi cel mai frustrat de ocazia ratată de a construi un momentum cu trei victorii în opt zile.