Flashback: Când Diavolii Roșii i-au demolat pe Tunari

Wayne Rooney a marcat un hat-trick și Manchester United a zdrobit-o pe Arsenal cu 8-2 în această zi, acum 13 aniČTK / AP / Jon Super via Profimedia / Flashscore
Manchester United și Arsenal sunt doi giganți ai fotbalului englez și, prin urmare, două mari rivale. La începutul sezonului 2011/2012, acum exact 13 ani, pe 28 august 2011, s-au marcat 10 goluri într-un meci incredibil între cele două echipe.

Rivalitatea

Manchester United și Arsenal sunt mari rivale fotbalistice. Pe lângă relația tensionată dintre unul dintre cele mai importante orașe din nordul Angliei și capitala Londra, rivalitatea dintre cele două cluburi s-a amplificat după înființarea Premier League în 1992.

În anii '90 și la începutul mileniului, Diavolii Roșii și Tunarii s-au luptat adesea pentru titlurile de campion și alte trofee interne. Meciurile dintre ele au fost, de asemenea, timp de mulți ani, bătălii între doi mari manageri ai ligii - Sir Alex Ferguson și Arsene Wenger.

O relație încinsă

Au existat mai multe incidente între Ferguson și Wenger în timpul confruntărilor anterioare dintre echipele lor. De data aceasta, Ferguson a provocat tensiuni înainte de meci, când s-a luat de palmaresul lui Wenger din ultimii ani, spunând că "nu ar fi permis" o asemenea perioadă fără trofee.

Precedentul trofeu al lui Arsenal la acea vreme a fost câștigarea Community Shield în 2005. În schimb, Manchester United a început sezonul 2011/2012 în calitate de campioană în exercițiu a Premier League. În 2011, "diavolii roșii" au câștigat al 12-lea lor titlu de campioni (dintr-un total de 13) în era Ferguson.

Manchester United și-a început apărarea titlului câștigând primele două meciuri ale sezonului, în timp ce Arsenal a remizat în meciul de deschidere și a pierdut confruntarea din runda a doua cu Liverpool, astfel că era în căutarea primei victorii din acel sezon de campionat.

Un penalty ratat crucial

Meciul a început în fața unui public sold-out pe Old Trafford. Manchester United a deschis scorul în minutul 22, când Danny Welbeck a trimis mingea cu capul pe lângă portarul lui Arsenal, Wojciech Szczesny.

Tunarii au avut șansa de a egala cinci minute mai târziu, când au primit un penalty pentru un fault comis de Johnny Evans asupra lui Theo Walcott. Cu toate acestea, David de Gea, care a jucat în poartă pentru al patrulea meci consecutiv după ce venise de la Atletico Madrid în vară, a ghicit corect direcția loviturii de pedeapsă a lui Robin Van Persie.

Doar un minut mai târziu, Ashley Young, o altă achiziție din acea vară a lui United, a ajuns la minge la celălalt capăt al terenului. A preluat-o, a mutat-o pe piciorul drept și a șutat în colțul scurt, marcând primul său gol pentru Diavolii Roșii.

În minutul 41, Wayne Rooney a marcat al 150-lea său gol pentru Manchester United, unul remarcabil din lovitură liberă. El a pasat scurt la Young, care a oprit mingea, schimbând unghiul pentru ca Rooney să ocolească zidul defensiv.

Arsenal a redus din diferență în prelungirile primei reprize, când Andrey Arshavin și Tomas Rosicky au combinat la marginea suprafeței de pedeapsă, iar Van Persie a lăsat mingea să ajungă la Walcott, care a șutat printre picioarele lui De Gea. A fost primul gol stagional al lui Arsenal în campionat. La pauză, scorul era 3-1 pentru United.

Rezumatul meciului
Rezumatul meciuluiFlashscore

Eroul hat-trick-ului

A fost nevoie de aproape 20 de minute din repriza a doua înainte ca un alt gol să fie marcat. A fost în minutul 64, când Rooney a reluat mingea în plasă dintr-o altă lovitură liberă. El a executat cu același procedeu ca și pentru golul său anterior, cu același rezultat - un gol minunat.

După aceea a urmat o avalanșă de alte goluri. Trei minute mai târziu, Rooney l-a ajutat pe un Nani nemarcat să îl lobeze pe Szczesny. În minutul 70, Park Ji-Sung a marcat cu un șut slab la bara a doua. Apoi Van Persie a redus din diferență pentru Arsenal în minutul 74.

La scurt timp, Carl Jenkinson de la Arsenal a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, ceea ce înseamnă că Tunarii au avut un jucător eliminat în fiecare dintre primele trei meciuri ale sezonului.

După un nou fault, de data aceasta în careu, Rooney și-a completat hat-trick-ul în minutul 80, din penalty. Ultimul și al zecelea gol al meciului a fost marcat din nou de Ashley Young, cu un șut frumos din careu.

Arsene Wenger privește cum echipa sa este demolată pe Old Trafford
Arsene Wenger privește cum echipa sa este demolată pe Old TraffordČTK / AP / Jon Super via Profimedia

Scorul final a fost 8-2 pentru "diavolii roșii", iar Manchester United i-a administrat lui Arsenal cele mai multe goluri din 1896 încoace. Vedeta meciului a fost Ashley Young, care a înscris două goluri și a dat trei pase de gol. Wayne Rooney a marcat al șaselea hat-trick pentru Manchester United (din totalul de opt pentru diavolii roșii).

Manchester United a început astfel sezonul 2011/2012 cu trei victorii la rând, dar, la sfârșitul sezonului, a pierdut titlul în ultima rundă, într-o luptă palpitantă la distanță pentru titlu cu o altă mare rivală, Manchester City.

În ciuda unui început slab de sezon, Arsenal a terminat în cele din urmă pe un loc trei respectabil. Cel mai bun marcator al tunarilor, Robin Van Persie, a câștigat Gheata de Aur a Premier League, marcând 30 de goluri. Cu toate acestea, în vara anului 2012, el a fost transferat la una dintre cele mai acerbe rivale ale clubului... Manchester United. Restul, se spune, este istorie.