Flashback: Derby-ul emblematic al orașului Manchester, când City a schimbat raportul de forțe

Miroslav Šifta
Mario Balotelli dezvăluie sloganul său emblematic: "De ce mereu eu?
Mario Balotelli dezvăluie sloganul său emblematic: "De ce mereu eu?FOTOSPORTS INTERNATIONAL / Newscom / Profimedia / Flashscore
Prima confruntare dintre Manchester United și Manchester City din sezonul 2011/12 al Premier League a avut loc pe Old Trafford la 23 octombrie 2011. United era încă condusă atunci de Sir Alex Ferguson, în timp ce City se afla abia la începutul noii sale ere sub conducerea lui Sheikh Mansour. A fost pentru prima dată în istorie când derby-ul din Manchester a devenit un meci între echipele de pe primul și al doilea loc în clasament, ambele încă neînvinse.

City a câștigat meciul cu 6-1, cea mai mare victorie din istoria sa în derby-ul orașului Manchester și cea mai mare victorie pe terenul lui Manchester United de la victoria cu 5-0 din 1955. Pentru echipa gazdă, Diavolii Roșii, faimosul lor "Teatru al Viselor" s-a transformat într-un "Teatru al Coșmarurilor".

Totuși, acest meci era deja al doilea derby de Manchester al sezonului. Cele două rivale se întâlniseră chiar la începutul sezonului, în august 2011, pe Wembley, într-o luptă pentru Community Shield. City, deținătoarea Cupei Angliei și echipa clasată pe locul al treilea în Premier League în sezonul precedent, o înfrunta pe United, campioana în exercițiu.

La pauza acelei confruntări, Cetățenii conduceau cu 2-0 după golurile marcate de Joleon Lescott și Edin Dzeko. Dar Chris Smalling și Nani au egalat scorul la 2-2. Apoi, în prelungirile partidei, Nani a profitat de unele ezitări ale fundașilor lui City, Vincent Kompany și Gael Clichy, și a marcat al doilea gol al meciului, aducând victoria cu 3-2 pentru Diavolii roșii.

Ca urmare, în derby-ul ligii din octombrie, Cetățenii și-au dorit revanșa. După cum am dezvăluit deja, au realizat acest lucru într-un mare fel.

Demolare în derby

Prima repriză s-a încheiat cu 1-0 pentru oapeți. Deschiderea scorului a venit de la Mario Balotelli, copilul obraznic al fotbalului mondial, a cărui poveste din jurul acestui meci depășește cu mult interiorul arenelor.

Imediat după pauză, Johnny Evans de la Manchester United l-a oprit pe Balotelli cu un fault aproape de marginea suprafeței de pedeapsă și a primit un cartonaș roșu. United a rămas în 10 oameni și apoi lucrurile au început să se destrame...

În minutul 60, Balotelli a marcat pentru a doua oară, iar în minutul 69, Sergio Aguero a făcut 3-0 pentru City.

După aceea, Darren Fletcher a marcat un gol de consolare pentru Diavolii roșii. Cu toate acestea, din minutul 89 până în minutul 93, City l-a mai învins de trei ori pe David de Gea. Edin Dzeko a marcat de două ori, iar David Silva o dată.

”De ce mereu eu?”

Să ne întoarcem la primul gol care a deschis scorul acestui derby din Manchester în minutul 22. A fost un moment fotbalistic minunat.

După o treabă excelentă din partea lui David Silva și James Milner, Mario Balotelli a primit mingea de pe stânga cu o pasă înapoi și, cu un șut în unghi, din prima, de la 18 metri, l-a învins pe portarul spaniol al lui United.

Chiar mai spectaculoasă decât golul în sine a fost celebrarea lui Balotelli. El și-a rulat tricoul, l-a tras peste cap și, cu o expresie stoică pe față, a afișat un slogan pe un tricou pe care scria: "De ce mereu eu?".

Prin acest gest, Balotelli se referea la mai multe povești din afara terenului care se vehiculau despre el la acea vreme. Una dintre cele mai ciudate s-a întâmplat cu doar o zi înainte de acest meci important.

Balotelli a decis să facă față plictiselii sale în noaptea de sâmbătă spre duminică aprinzând artificii în baia casei sale. Pompierii și poliția au fost nevoiți să vină și să se ocupe de situație.

În ciuda acestui fapt, managerul lui City, Roberto Mancini, l-a inclus în echipa de start duminică, iar Balotelli a aprins alte artificii pe Old Trafford, într-un mod diferit.

Finalul suprem al unui sezon

City a reușit să își umilească rivala la finalul sezonului și avea să câștige titlul de campioană pentru prima dată din 1968. Au reușit acest lucru cu unul dintre cele mai interesante finaluri de sezon din istorie.

Titlul a fost câștigat în ultima rundă. City a învins Queens Park Rangers cu 3-2, revenind după ce a fost condusă cu 2-1 cu două goluri în prelungiri chiar înainte de fluierul final.

A fost, de asemenea, primul titlu din Premier League care s-a decis la golaveraj, golul victoriei lui City împotriva lui QPR fiind marcat la 15 secunde după fluierul final al victoriei cu 1-0 a rivalilor de la United la Sunderland, care, altfel, ar fi trimis titlul în partea roșie a Manchesterului.

Autorul "golului de aur" și unul dintre artizanii titlului lui City a fost Sergio Aguero. El a fost una dintre cele mai notabile achiziții care au sosit pe Etihad Stadium în vara anului 2011.

City l-a cumpărat pe Aguero de la Atletico Madrid pentru 36 de milioane de lire sterline. Pe lângă el, Sky Blues l-au transferat gratis pe fostul jucător al lui Manchester United, Owen Hargreaves, și au mai cheltuit mult achiziționându-i pe Samir Nasri (24 de milioane de lire sterline) și Clichy (10 milioane de lire sterline), ambii de la Arsenal.

În afară de aceștia și de cei menționați Kompany, Silva, Milner și Dzeko, cei mai importanți jucători din sezonul 2011/12 al titlului pentru Manchester City au fost portarul Joe Hart, fundașii Micah Richards și Pablo Zabaleta și mijlocașii Yaya Toure și Gareth Barry.

De la roșu la albastru

Derby-ul orașului Manchester din octombrie 2011 părea să prefigureze faptul că întregul oraș, precum și întreaga Premier League, se vor transforma treptat din roșu în bleu. United a câștigat (încă ultimul) titlul în 2013. După aceea, legendarul lor manager Sir Alex Ferguson și-a încheiat perioada la cârma clubului.

În schimb, City a câștigat Premier League de șapte ori de atunci, inclusiv patru titluri consecutive în ultimele patru sezoane. Se poate spune cu siguranță că victoria cu 6-1 în derby-ul din 2021 a fost un punct de cotitură.