Fulham își pierde atacantul vedetă. Mitrovic, suspendat până aproape de finalul sezonului

Aleksandr Mitrovic a primit o suspendare de opt etape
Aleksandr Mitrovic a primit o suspendare de opt etapeProfimedia
Aleksandar Mitrovic a primit o suspendare de opt meciuri din partea Federației Engleze de Fotbal (FA), iar antrenorul Marco Silva nu va putea sta pe bancă la următoarele două partide ale lui Fulham, după ce cei doi au fost eliminați în urma confruntărilor tensionate cu arbitrul Chris Kavanagh în timpul meciului din Cupa Angliei cu Manchester United de luna trecută.

Mitrovic l-a împins pe arbitrul Chris Kavanagh în partida pierdută cu 3-1 de echipa sa în sferturile de finală ale Cupei Angliei, iar centralul i-a arătat direct cartonașul roșu.

FA a precizat anterior că interdicția standard de trei meciuri este "în mod clar insuficientă" pentru această abatare, motiv pentru care a mărit pedeapsa la opt etape.

Eliminarea internaționalului sârb a venit la capătul unor minute haotice în finalul reprizei secunde, în care Willian a fost mai întâi eliminat pentru un henț comis în careu, înainte ca managerul lui Fulham, Marco Silva, să primească și el un cartonaș roșu pentru protestele vehemente.

Fostul atacant de la Sheffield Wednesday, Paulo Di Canio, a fost suspendat pentru 11 meciuri după ce l-a împins la pământ pe arbitrul Paul Alcock într-o partidă din Premier League din 1998.

"Am văzut imaginile și am vorbit cu Mitro. A fost un moment în care trebuia să își controleze emoțiile", a declarat Silva după meci. "L-a împins pe arbitru, dar nu mi s-a părut că e atât de grav cum susține toată lumea. Sper ca cei care vor decide să o facă cu corectitudine", a adăugat atunci Marco Silva.

Atacantul sârb și-a cerut scuze recent pentru gestul făcut în partida cu Manchester United.

"La nivel personal, regret acțiunile mele care au dus la eliminarea mea. Am permis ca frustrarea să mă depășească, iar modul în care am reacționat a fost greșit.

"Am încercat să atrag atenția arbitrului, dar apreciez că nu ar fi trebuit să pun mâna pe el și înțeleg de ce mi-a arătat un cartonaș roșu, prima mea eliminare în timpul unui meci pentru Fulham și prima din sezonul 2015-16", a spus sârbul

Mitrovic a marcat 11 goluri în 21 de meciuri din Premier League pentru Fulham în acest sezon, jucând un rol cheie în lupta echipei pentru obținerea unui loc de cupe europene.