Haaland și Kovacic aduc victoria pentru Manchester City în derby-ul cu Chelsea

Chelsea - Manchester City 0-2
Chelsea - Manchester City 0-2Profimedia
Manchester City câștigă fără probleme primul derby din acest sezon, reușind un 2-0 împotriva celor de la Chelsea.

Manchester City a început tare încă din primele minute. De altfel, Haaland a reușit să-și treacă numele pe tabela de marcaj chiar în minutul 18. Chelsea a avut ghinion. "Blues" a avut un gol anulat chiar înainte de pauză, în minutul 45. Jackson era în ofsaid. City a intrat la pauză cu avantaj.

City a mai avut două ocazii mari în a doua repriză, una în minutul 52, atunci când portarul Robert Sanchez a blocat șutul lui Haaland, iar una în minutul 65, atunci când Lewis a înscris, dar centralul a semnalizat un fault comis de Haaland asupra lui Colwill.

Elevii lui Pep Guardiola nu s-au oprit aici. Kovacic a închis tabela, reușind să înscrie în minutul 84 al partidei, iar City câștigă cele trei puncte.