Liverpool începe cu dreptul. Câștigă fără emoții primul meci din acest sezon

Ipswhich - Liverpool 0-2
Ipswhich - Liverpool 0-2Profimedia
Liverpool a câștigat duelul cu Ipswich din prima etapă Premier League, scor 2-0.

Arne Slot și-a început mandatul de manager al lui Liverpool cu o victorie cu 2-0 împotriva lui Ipswich Town la Portman Road, punând în dificultate nou promovata încă de la primul meci din Premier League.

Prima repriză a fost lipsită de evenimente majore, iar echipele au intrat la pauză cu 0-0. A doua parte a meciului a fost diferită. Diogo Jota a reușit să deschidă scorul în minutul 60, iar Salah a înscris pentru 2-0, chiar cinci minute mai târziu.

Acest rezultat înseamnă că Slot prelungește seria neînvinsă a lui Liverpool în prima zi a sezonului la 13 meciuri, și, deși vor exista meciuri mai grele în acest sezon, el și echipa sa pot fi mulțumiți de cum au controlat a doua repriză.

Recordul stabilit de Salah, după golul marcat în prima etapă cu Ipswich

Mohamed Salah a stabilit un nou record în Premier League odată cu golul marcat în prima etapă împotriva celor de la Ipswich. Egipteanul a ajuns la un total de nouă goluri marcate în prima etapă a sezonului de când joacă pentru Liverpool, devenind astfel liderul all-time al acestei categorii.

Prin această performanță, Salah i-a depășit pe legendele Premier League, precum Frank Lampard, Wayne Rooney și Alan Shearer, care au fiecare câte opt goluri marcate în primele etape. Alte nume notabile din această ierarhie sunt Teddy Sheringham, Sergio Aguero și Jamie Vardy, care au câte șapte reușite fiecare.

Această realizare subliniază consistența și impactul lui Mohamed Salah în Premier League, confirmându-l ca unul dintre cei mai importanți jucători din istoria recentă a competiției.