Liverpool o distruge pe Chelsea și își consolidează prima poziție în Premier League

Conor Bradley a marcat un gol și a oferit două pase decisive
Conor Bradley a marcat un gol și a oferit două pase decisiveProfimedia
Liverpool a dominat de la un capăt la celălalt partida cu Chelsea de pe teren propriu și s-a impus cu 4-1.

Liverpool - Chelsea 4-1

Un meci care în mod tradițional propunea dueluri echilibrate și cu puține goluri a deviat total de la traiectorie și le-a oferit fanilor de pe Anfield bucuria unei victorii cu goluri multe în fața rivalei londoneze.

Diogo Jota a deschis scorul în minutul 23 după o pasă excelentă a tânărului Conor Bradley, portughezul pătrunzând printre cei doi fundași centrali ai londonezilor înainte de a introduce mingea în poartă.

Bradley, care a fost de departe omul meciului, a marcat golul de 2-0 în minutul 39, înainte ca Darwin Nunez să rateze un penalty în minutele de prelungire ale primei reprize (45+2).

Liverpool a făcut 3-0 în minutul 65, când același Bradley a centrat perfect pentru reluarea cu capul a lui Szoboszlai.

Chelsea a redus din handicap prin reușita lui Nkunku (71), care a fost introdus după pauză de Pochettino, dar Luis Diaz a refăcut diferența cu 11 minute înainte de final și a stabilit scorul final după o centrare a lui Nunez.

Pe lângă golurile marcate, a fost o partidă care a abundat în faze de poartă, doar uruguayanul Nunez fiind ghinionistul serii, pe lângă penalty-ul ratat trimițind de alte câteva ori mingea în bară.

Cu acest succes, ”Cormoranii” păstrează avansul de cinci punte (51p) față de Manchester City în fruntea Premier League, însă ”Cetățenii” au un meci mai puțin disputat.

Chelsea își continuă sezonul dezamăgitor și rămâne la jumătatea clasamentului, locul 10, cu 31 de puncte.