Manchester United revine cu Brentford și reduce presiunea asupra lui Ten Hag

Hojlund (L) își sărbătorește golul
Hojlund (L) își sărbătorește golulMartin Rickett / PA Images / Profimedia
Manchester United, inspirată de Alejandro Garnacho, a revenit după ce a fost condusă și a înregistrat prima victorie acasă în Premier League după cea obținută în prima etapă a sezonului, învingând Brentford cu 2-1 pe Old Trafford.

Brentford este cea mai rapidă echipă din PL, dar, în ciuda faptului că a dominat posesia într-un început impresionant, nu a reușit să înscrie în primele două minute, pentru prima dată în cinci meciuri, deși Kevin Schade a ratat un șut din șase metri și a avut o șansă importantă de a pune presiune pe adversari.

Căpitanul Albinelor, Christian Nørgaard, a forțat apoi o intervenție excelentă a lui André Onana cu un șut fulgerător de la marginea careului.

Statistica meciului
Statistica meciuluiStatsperform

La fel ca în ultimele săptămâni, echipa gazdă a fost greoaie și lipsită de inspirație, depășind pragul de 300 de minute fără gol marcat în campionat și ajungând să fie condusă în circumstanțe controversate.

Matthijs de Ligt părăsise deja terenul de două ori pentru a primi îngrijiri pentru un traumatism cranian suferit în minutul 10, când arbitrul Samuel Barrott i-a ordonat să părăsească terenul în timp ce Brentford se pregătea să execute un corner în prelungirile primei reprize.

În timp ce De Ligt vocifera pe marginea terenului, coechipierii săi i-au permis lui Ethan Pinnock să pătrundă în marginea careului de șase metri și să trimită o lovitură de cap în poarta lui United.

Pinnock a deschis scorul pentru Brentford
Pinnock a deschis scorul pentru BrentfordČTK / AP / Andrew Yates

Garnacho a fost implicat în toate rarele momente de speranță ale Diavolilor roșii din prima repriză, iar argentinianul a restabilit egalitatea la două minute de la reluare. O centrare a lui Marcus Rashford a fost reluată din voleu, iar portarul lui Brentford, Mark Flekken, nu a putut decât să scoată mingea din plasă.

Garnacho își sărbătorește golul
Garnacho își sărbătorește golulČTK / AP / Andrew Yates

Oamenii lui Erik ten Hag au început să arate acel tip de efort care a lipsit în prima repriză, Flekken fiind nevoit să respingă atât în fața lui Garnacho, cât și a lui Casemiro.

Brentford nu a reușit să trimită niciun șut pe poartă în primele 20 de minute ale reprizei secunde, dar părea să fi trecut peste furtuna lui United pe măsură ce repriza secundă înainta.

Cu toate acestea, o deviere a lui Bruno Fernandes i-a oferit lui Rasmus Højlund o cursă liberă spre poartă, iar atacantul danez a dat dovadă de mult calm și a trimis mingea peste Flekken, pentru a întoarce rezultatul.

După ce au preluat conducerea, Diavolii Roșii au controlat jocul, chiar dacă nu au reușit să găsească al treilea gol, dar au evitat emoțiile pe final de meci și au înregistrat o victorie importantă, învingând pe Brentford cu 2-1 pe Old Trafford pentru al doilea sezon consecutiv.

Verificati statistici meciuri cu Flashscore.