Mohamed Salah a înscris golul cu numărul 150 pentru Liverpool în Premier League

Mohamed Salah a reușit dubla pentru Liverpool
Mohamed Salah a reușit dubla pentru LiverpoolProfimedia
Liverpool a făcut spectacol în debutul noului an. ”Cormoranii” s-au impus cu 4-2 în fața lui Newcastle și și-au păstrat fotoliul de lider în Premier League.

Mohamed Salah a marcat golul său cu numărul 150 în tricoul roșu al lui Liverpool. La doar 31 de ani, atacantul egiptean a atins această bornă impresionantă în timpul meciului echipei sale împotriva lui Newcastle, din etapa a 20-a a campionatului Angliei.

Liverpool a început în forță partida de pe Anfield și dominarea totală din primele minute s-a materializat într-un gol reușit de Luis Diaz. Golul marcat de columbian a fost anulat, însă, pentru un offside la Darwin Nunez în faza de construcție.

Ulterior, Liverpool a obținut un penalty, iar Trent Alexander-Arnold a fost desemnat să-l execute, dar surprinzător, acesta i-a lăsat mingea lui Mohamed Salah. Egipteanul avea o șansă de a ajunge la impresionanta bornă de 150 de goluri pentru Liverpool în Premier League. Cu toate acestea, șutul său a fost respins cu ușurință de Martin Dubravka, păstrându-se egalitatea pe tabelă.

Momentul tensionat nu a descurajat însă superstarul egiptean. În repriza secundă a meciului, Salah și-a luat revanșa și a reușit să înscrie golul cu numărul 150 în tricoul roșu al lui Liverpool. Acest moment crucial a fost rezultatul unei faze frumoase construite de formația lui Jurgen Klopp, iar reușita lui Salah a adus un suflu de ușurare și bucurie în rândul fanilor "Cormoranilor".

"Nu ar trebui să fim cu adevărat surprinși că Mo poate schimba cursul unui meci, pentru că a făcut-o de sute de ori", a declarat Klopp.

"Dar este doar un exemplu foarte bun. Cu cât ai mai multe goluri, cu atât ești mai obișnuit să ratezi ocazii și cu atât mai mult înțelegi ce trebuie să faci, să continui să mergi mai departe și, dacă este necesar, să continui să te îmbunătățești, să te folosești de toate situațiile, iar asta a făcut Mo," a mai transmis Klopp.