Newcastle o distruge pe Aston Villa! Noii veniți își pun amprenta imediat pe jocul ”coțofenelor”

Harvey Barnes sărbătorește marcarea primului său gol la Newcastle
Harvey Barnes sărbătorește marcarea primului său gol la NewcastleAFP
Un gol de debut pentru Sandro Tonali și o dublă pentru Alexander Isak au ajutat Newcastle United să obțină o victorie categorică cu 5-1 împotriva lui Aston Villa în meciul de deschidere al sezonului 2023/24 - un rezultat care a prelungit la 16 seria de meciuri fără înfrângere pe teren propriu împotriva celor de la Villa.

Ambele echipe au cheltuit mult pe piața transferurilor în vederea viitoarelor campanii europene, iar debutul s-a dovedit a fi unul remarcabil pentru debutanți, care au făcut schimb de goluri într-un prim sfert de oră frenetic.

Doar șase minute trecuseră când centrarea lui Anthony Gordon a fost transformată în gol de noul mijlocaș defensiv Sandro Tonali, care i-a luat fața lui Lucas Digne și a strecurat mingea pe lângă Emiliano Martinez pentru un start de vis la noua sa echipă.

Pentru a nu fi mai prejos, noul transfer al lui Villa nu a pierdut timpul și a ripostat. Centrarea lui Digne a fost prelungită de Ollie Watkins, iar Moussa Diaby a reacționat primul și a trimis mingea din voleu pe lângă un Nick Pope neajutorat.

Newcastle a restabilit, însă, pe bună dreptate avantajul la fel de repede cum îl cedase.

Mingea lui Tonali l-a găsit pe Sven Botman, care a întors-o spre poartă, iar Isak a făcut 2-1.

Isak sărbătorește al treilea gol al echipei sale
Isak sărbătorește al treilea gol al echipei saleAFP

O accidentare ce a părut gravă a lui Tyrone Mings a pus capăt haosului de la începutul meciului, iar oaspeții au avut cele mai bune ocazii în restul reprizei, inclusiv ratări atât din partea lui Watkins, cât și a lui Diaby.

Howe a avut grijă ca echipa sa să-și restabilească concentrarea în timpul pauzei, iar Newcastle a ieșit de la vestiare în același mod în care începuse prima repriză.

Atacanții au hărțuit apărarea lui Villa, iar Isak a fost acolo pentru a profita de eroarea lui Ezri Konsa și a trimis mingea peste Martínez și Pau Torres, dublând avantajul echipei sale. Isak ar fi completat hattrick-ul câteva secunde mai târziu dacă portarul lui Villa nu ar fi intervenit salvator.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Următoarele ocazii ratate de Villa au fost pedepsite cu vârf și îndesat, Callum Wilson a adăugat un al patrulea gol după o pasă de la Tonali, iar Harvey Barnes a pus rezultatul dincolo de orice îndoială în minutele de prelungire.

Howe a recunoscut înainte de meci că această confruntare ar putea da tonul sezonului lui Newcastle și va fi încântat că au reușit să obțină rezultatul cu atât de mult stil și calm.

La fel ca și în cazul lui Newcastle, fanii lui Villa așteaptă cu nerăbdare prima campanie europeană după mai bine de zece ani, iar mulți vor fi în continuare optimiști cu privire la sezonul următor.

Flashscore Omul meciului: Sandro Tonali (Newcastle United)