Pep Guardiola a dezvăluit de ce l-a certat pe Haaland la pauza meciului cu Burnely

Pep Guardiola l-a certat pe Haaland la pauza meciului cu Burnely
Pep Guardiola l-a certat pe Haaland la pauza meciului cu BurnelyAFP
Atacantul norvegian Erling Haaland a avut un debut de sezon perfect, reușind să marcheze două goluri în deplasarea cu Burnley din Premier League câștigată de Manchester City cu 3-1, însă antrenorul Pep Guardiola a avut ceva să-i reproșeze la pauză.

Tehnicianul a fost văzut certându-l pe Haaland în drum spre vestiare și a împins o cameră de vederi care se apropiase prea mult de ei.

După partidă, Guardiola a explicat motivul pentru care a purtat acea discuție mai aprinsă cu atacantul său.

Totul a pornit de la o neînțelegere între Haaland și Bernardo Silva, norvegianul reproșându-i că nu i-a pasat la finalul primei reprize.

”El voia să primească mingea în spatele apărării, iar acel balon nu ar fi trebuit să ajungă acolo. Uneori trebuie să fii răbdător și să găsești momentul potrivit.

”Nu a fost frustrat, nici eu nu sunt frustrat. În fotbal, se mai întâmplă. Nu trebuie să dramatizați.

”El vrea întotdeauna să primească mingea, de fiecare dată, dar asta nu este posibil. Mai erau puține minute la dispoziție, Bernardo a procedat corect când nu i-a pasat. Nu este niciun incident, trebuie să învățăm ce facem.

”Nu este deloc o problemă, a marcat două goluri și este fericit”, a declarat Pep Guardiola după partidă.