PL: Wolves, succes cu Palace/Villa se impune la limită/Remiză între Leeds și Leicester

Leeds și Leicester au terminat la egalitate, scor 1-1
Leeds și Leicester au terminat la egalitate, scor 1-1AFP
Flashscore vă prezintă principalele evenimente din cadrul partidelor din runda cu numărul 33 din Premier League, disputate marți.

Wolves - Crystal Palace 2-0

Pentru a doua oară în era Premier League, Wolves a înregistrat trei victorii consecutive pe teren propriu, după ce s-a impus cu 2-0 în fața lui Crystal Palace la Molineux, condamnându-l pe Roy Hodgson la prima sa înfrângere de la revenirea pe banca tehnică a vulturilor.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Rúben Neves (Wolves)

Oaspeții s-au văzut conduși încă din minutul 3, după autogolul lui Andersen. Wolves a închis tabela în ultimul minut al prelungirilor, printr-un penalty transformat de Ruben Neves.

După 33 de etape, ambele formații au acumulat același punctaj (37), Crystal Palace poziționându-se pe locul 12 datorită golaverajului mai bun.

Aston Villa - Fulham 1-0

Aston Villa a învins-o pe Fulham cu 1-0 și continuă să lupte pentru obținerea unui loc care să o ducă în cupele europene, după ce a obținut cea de-a cincea victorie consecutivă pe teren propriu în prima ligă pe Villa Park, fără gol primit, pentru prima dată din 1983.

Omul meciului desemnat de Flashscore: John McGinn (Aston Villa)

Fundașul Tyrone Mings a marcat unicul gol al partidei în minutul 21.

Aston Villa ocupă poziția cu numărul 5 în PL (54 puncte), în timp ce Fulham rămâne pe 9 (45 puncte).

Leeds - Leicester 1-1

Un duel energic, încheiat cu un rezultat de egalitate și cu multe emoții în special pentru echipa gazdă, întrucât Leicester a avut un gol anulat în minutul 7, după ce reluările din camera VAR au arătat o poziție de ofsaid în care se afla marcatorul Tielemans.

Sinisterra a deschis scorul pentru Leeds în minutul 20, ducându-și echipa la cabine în avantaj.

Omul meciului desemnat de Flashscore: James Maddison (Leicester City)

În partea secundă, Vardy a adus egalarea în minutul 80, atacantul englez semnând cea de-a doua reușită a sa în campionat din acest sezon.

Rezultatul nu avantajează niciuna dintre formații, întrucât ambele se luptă să rămână în Premier League. Leeds este pe locul 16 (30 puncte),  la doar 2 puncte de ”zona roșie”, în vreme ce Leicester este la limita supraviețuirii, pe locul 17, cu 29 de puncte.