Premier League a debutat spectaculos în noul an. Liverpool a dominat și a câștigat cu Newcastle

Mohamed Salah a marcat o ”dublă” pentru Liverpool
Mohamed Salah a marcat o ”dublă” pentru LiverpoolProfimedia
Liverpool a făcut spectacol în debutul noului an. ”Cormoranii” s-au impus cu 4-2 în fața lui Newcastle și și-au păstrat fotoliul de lider în Premier League.

Liverpool - Newcastle 4-2

Liverpool a început în forță partida de pe Anfield și dominarea totală din primele minute s-a materializat într-un gol reușit de Luis Diaz. Golul marcat de columbian a fost anulat, însă, pentru un offside la Darwin Nunez în faza de construcție.

Doar două minute mai târziu (22), tăvălugul ”cormoranilor” a dus la obținerea unui penalty după un fault comis în suprafața de pedeapsă de Sven Botman. Consultarea VAR a confirmat decizia ”centralului”, iar Mohamed Salah și-a asumat responsabilitatea execuției.

Egipteanul a tras cu forță, dar pe centrul porții, Dubravka reușind să respingă în față, de unde Trent Alexander Arnold a reluat defectuos cu exteriorul peste poartă.

Newcastle a trecut rar și destul de inofensiv în jumătatea de teren adversă, dar în minutul 36 ”coțofenele” avea să le dea fiori fanilor gazdă. Burn a reușit să marcheze cu capul în poarta lui Alisson, dar și de această dată salvarea a venit de la tușier, care a semnalizat un offside, decizie validată și de VAR.

Prima repriză s-a încheiat cu un șut spectaculos al lui Alexander Arnold, care dintr-un unghi foarte închis a șutat cu exteriorul în bara de la colțul lung, în timp ce fanii de pe stadion, dar și cei care urmăreau meciul la televizor se întrebau probabil cum de nu s-a marcat niciun gol în prima repriză.

A fost nevoie, însă, de doar patru minute din partea a doua pentru ca tabela să se deblocheze, după o combinație blitz pe axa Luis Diaz - Darwin Nunez - Salah, egipteanul fiind lăsat singur în fața porții goale pentru golul său cu numărul 150 din Premier League.

Minutele 52 și 53 au consemnat alte două marii ocazii ale ”cormoranilor”, Dubravka fiind eroul oaspeților cu două intervenții de clasă în fața uruguayanului Nunez.

Și cum clișeul spune că ”ocaziile se răzbună”, fix asta s-a întâmplat un minut mai târziu, când Isaak a făcut liniște pe Anfield, cu un șut din interiorul careului cu care l-a bătut pe Alisson.

Newcastle a revenit apoi imediat la jocul de tip ”autobază”, apărându-se pe două linii în fața iureșului gazdelor, care în minutul 63 au irosit o altă ocazie imensă, lovitura de cap a lui Nunez trecând puțin pe lângă poartă, pentru ca în minutul 65 șutul cu efect al lui Salah să fie respins în față de Dubravka, iar reluarea lui Jones a fost respinsă din fața porții de Livramento.

Inevitabilul s-a produs în minutul 74, când o altă combinație rapidă l-a lăsat de această dată singur cu poarta goală pe Curtis Jones, care a îndeplinit o simplă formalitate.

După alte patru minute meciul părea să fie jucat, după ce mingea a ajuns din nou în plasa ”coțofenelor”, Gakpo marcând din apropiere după o pasă genială a lui Salah. Doar că Botman a aruncat în aer finalul de meci, reușind să înscrie după un corner al lui Newcastle (81).

Un meci nebun nu putea avea decât o încheiere pe măsură. În minutul 85, Jota a scăpat singur spre poarta adversă, l-a driblat pe Dubravka, dar portarul slovac l-a acroșat cu cotul și arbitrul a dictat din nou penalty.

Același Salah executant, dar un rezultat total diferit față de primul penalty. Egipteanul a transformat cu siguranță și de această dată meciul chiar a fost jucat.

S-a terminat 4-2 și Liverpool rămâne lider în Premier League cu 45 de puncte, cu trei mai multe decât ocupanta locului secund, Astona Villa. Pentru Newcastle continuă seria slabă, ”coțofenele” fiind acum la 10 puncte distanță de primele patru clasate (29p), înregistrând a șaptea sa înfrângere în ultimele opt meciuri.