Radu Drăgușin, rezervă neutilizată în victoria categorică a lui Tottenham cu West Ham

Son Heung-Min sărbătorește după marcarea celui de-al patrulea gol al lui TottenhamBENJAMIN CREMEL / AFP
Tottenham Hotspur a fost irezistibilă și a învins-o pe West Ham United cu 4-1 pe Tottenham Hotspur Stadium, înregistrând a patra victorie din campania Premier League.

Spurs au avut două săptămâni pentru a reflecta asupra unei înfrângeri dureroase cu 3-2, în care au cedat un avantaj de 2-0 la Brighton & Hove Albion. Prin urmare, aceasta a fost o confruntare importantă împotriva unei echipe West Ham care a trecut cu ușurință de Ipswich Town cu 4-1 în meciul lor precedent.

Primele minute au fost echilibrate, Brennan Johnson trimițând un voleu puternic pe lângă poartă dintr-un unghi închis, înainte ca Mohammed Kudus să forțeze o paradă genială din partea lui Guglielmo Vicario.

Cu toate acestea, internaționalul ghanez a fost de neoprit când a reluat în poartă centrarea lui Jarrod Bowen în minutul 18 pentru a aduce echipa sa în avantaj.

În fața propriilor suporteri, Spurs au fost dornici să nu piardă mai multe puncte și au pornit imediat în căutarea egalării.

Johnson - care a marcat în fiecare din ultimele șapte meciuri pentru Tottenham - a reluat din apropiere, înainte ca Alphonse Areola să respingă șutul deviat al lui Pedro Porro.

Cu toate acestea, portarul a fost incapabil să rețină șutul spectaculos al lui Dejan Kulusevski de la marginea careului.

Tottenham a fost aproape să treacă în avantaj înainte de pauză, când Porro a trimis un voleu acrobatic puțin peste transversală.

La pauză, Ange Postecoglou a făcut gestul îndrăzneț de a-l înlocui pe conducătorul de joc James Maddison cu mai harnicul Pape Matar Sarr. Deși niciunul dintre cei doi nu a avut un impact individual imediat, Spurs nu au simțit lipsa internaționalului englez, marcând de două ori în decurs de 10 minute de la reluare.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by StatsPerform

Mai întâi, Yves Bissouma a reluat cu piciorul o pasă a lui Destiny Udogie la marginea careului, înainte ca Jean-Clair Todibo să împingă involuntar mingea dincolo de portarul său, după ce șutul lui Son Heung-min a fost salvat.

Son nu putea să își asume prea multe merite pentru al treilea gol, dar al patrulea a fost numai opera sa. După ce a fost lansat de Sarr, căpitanul a pătruns în suprafața de pedeapsă, a mutat mingea pe piciorul stâng și a marcat.

Lucrurile au mers din rău în mai rău pentru West Ham când Kudus a fost eliminat pentru că i-a lovit în față atât pe Micky van de Ven, cât și pe Sarr.

Tottenham a trecut astfel peste înfrângerea de la Brighton cu un spectacol impresionant. West Ham, între timp, continuă să se lupte pentru consistență în era post-David Moyes, încasând 15 goluri în cele opt meciuri de campionat din această campanie, câștigând în doar două ocazii.

Click aici pentru a vedea toate statisticile meciului.