Reacția lui Arteta, după egalul "forțat" cu Brighton: "Decizia a schimbat complet jocul"

Arsenal - Brighton 1-1
Arsenal - Brighton 1-1Profimedia
Brighton & Hove Albion a pus capăt startului perfect al lui Arsenal în noul sezon de Premier League, remizând 1-1 pe Emirates, sâmbătă. Echipa gazdă jucat în zece oameni după eliminarea lui Declan Rice în a doua repriză.

Arsenal a dominat prima repriză și a intrat meritat în avantaj la pauză, după ce Kai Havertz a finalizat excelent în minutul 38, fiind servit perfect de Bukayo Saka.

Cu toate acestea, la doar patru minute de la reluarea jocului, sarcina lui Arsenal a devenit mult mai dificilă, Declan Rice fiind eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben. Atacantul brazilian Joao Pedro a egalat pentru Brighton la 12 minute după eliminare.

Ambele echipe au ratat șanse mari de a câștiga meciul în ultimele minute, dar în final au trebuit să se mulțumească cu un punct, menținându-se neînvinse după primele trei etape ale sezonului.

"Am început jocul foarte bine," a declarat antrenorul lui Arsenal, Mikel Arteta, pentru TNT Sports.

"Am marcat primii. Am început și a doua repriză bine, dar apoi a venit decizia care a schimbat complet jocul. Dacă (n.r. al doilea cartonaș galben) s-ar fi acordat în mod consecvent pe parcursul jocului, ar fi fost în regulă, dar nu s-a întâmplat așa", a mai spus Arteta.

Având în vedere că și campionii Manchester City au intrat în acest weekend cu două victorii din două, Arsenal știe că orice pas greșit, chiar și atât de devreme în campanie, ar putea fi costisitor.