Ronaldo a doborât recordul de goluri într-un sezon din Arabia Saudită. Tătărușanu a retrogradat

Ronaldo a doborât recordul de goluri într-un sezon din Arabia Saudită
Ronaldo a doborât recordul de goluri într-un sezon din Arabia SaudităAFP
Cristiano Ronaldo a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri marcate într-un singur sezon din Saudi Pro League, reușind o ”dublă” în partida cu Al-Ittihad, terminată cu scorul de 4-2. Într-un alt duel, echipa lui Ciprian Tătărușanu a retrogradat în liga secundă după ce a pierdut cu 2-1 pe terenul lui Al Hazem.

Ronaldo avea nevoie de două goluri pentru a bate recordul deținut de de marocanul Abderrazak Hamdallah, care a marcat de 34 de ori în ediția 2018/19.

Prima reușită a starului portughez a venit în minutele de prelungire ale primei reprize (45+3), pentru ca al doilea gol, marcat cu capul în minutul 69, să dea startul celebrărilor, Ronaldo manifestându-se extrem de pasional alături de coechipieri.

Ronaldo încheie astfel sezonul cu 35 de goluri marcate în campionat pentru Al Nassr, la care a adăugat și 11 pase decisive în 31 de meciuri.

Dar, în ciuda acestei reușite personale pentru portughez, Al Nassr nu a avut un sezon prea grozav. A terminat pe locul doi în liga saudită și a fost eliminată de Al Ain în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, singurul trofeu pe care îl poate câștiga fiind Cupa Regelui, finala cu Al Hilal fiind programată pe 31 mai.

Într-o altă partidă, echipa lui Ciprian Tătărușanu, Abha, a retrogradat în liga secundă după ce a pierdut meciul decisiv cu Al Hazem (1-2).

Portarul român a încheiat sezonul cu 87 de goluri primite, un record negativ al carierei.