Ronaldo pierde teren în lupta pentru titlu. Al Hilal se impune la scor în derby-ul cu Al Nassr.

Arabia Saudită: Al Hilal, echipa lui Jorge Jesus, a învins-o pe Al Nassr și este lider (3-0)Profimedia
Milinkovic-Savic, în minutul 64, și golurile lui Mitrovic, în minutele 90 și 90+4, au decis confruntarea dintre Al Hilal și Al Nassr, cu Cristiano Ronaldo în teren, care a răbufnit din cauza deciziilor arbitrului columbian Wilmar Rondán. Cu acest rezultat, gazdele și-au consolidat poziția și au un avans de șapte puncte în fruntea Ligii saudite.

Statisticile meciului

Având nevoie să recupereze deficitul din clasament, căpitanul echipei naționale a Portugaliei a strâns din dinți și a intrat pe teren, deși era incert din cauza unei accidentări.

Într-o atmosferă încinsă, meciul a început bine pentru actualul lider al campionatului saudit, care, în primele 10 minute, a avut trei ocazii excelente de a deschide scorul: Mitrovic a șutat puțin peste bară, Al Dawsari, singur în suprafața de pedeapsă, a tras peste transversală, iar apoi a irosit o degajare greșită a portarului Al Aqidi.

În minutul 11, Talisca a răspuns în careul advers cu o lovitură de cap încântătoare, înainte ca o a doua tentativă să treacă puțin pe lângă.

Al Nassr a suferit o pierdere grea chiar înainte de pauză, când Alex Telles a ieșit accidentat, într-un moment în care începea să crească în joc, deși fără să provoace prea multe emoții la poarta lui Bono. Chiar înainte de pauză, un penalty a fost acordat echipei lui Luís Castro, dar a fost anulat apoi din cauza unei poziții neregulamentare.

Al-Hilal a fost cea care a creat cel mai mult pericol, beneficiind și de nesiguranța dintre buturi a lui Al Aqidi. În minutul 64, slalomul lui Al Dawsari a ajuns în mâinile portarului, care i-a redat, însă, mingea adversarului său, fapt ce a dus în cele din urmă la o lovitură de cap a lui Milinkovic Savic cu care s-a deschis scorul.

Al Nassr a intensificat presiunea și, 10 minute mai târziu, Sadio Mané a centrat în careu pentru Cristiano Ronaldo, care a șutat excelent din prima și a trimis mingea în plasă, dar golul a fost anulat pentru un offside la limită, care a generat frustrări în tabăra oaspeților.

Protestele au continuat când Ronaldo a căzut pe gazon după o ciocnire cu Bono, dar arbitrul nu a dictat penalty.

Ultimele minute au fost un adevărat dezastru pentru echipa lui CR7. În minutul 90, la o lovitură de colț, Mitrovic a câștigat duelul cu atacantul portughez la bara a doua și a făcut 2-0, aruncând tribunele în aer. Nici trei minute mai târziu, atacantul sârb a pătruns în careu, a driblat un fundaș și a închis cu stil tabela, 3-0.