Salah și Diaz îl oferă lui Slot prima sa victorie pe Anfield cu Liverpool

Mohamed Salah sărbătorește cu mijlocașul lui Liverpool #07 Luis Diaz după ce a marcat al doilea gol al echipei Darren Staples / AFP
Liverpool a ajuns la două victorii din două în Premier League (PL), trecând ușor de Brentford cu 2-0 pe Anfield. Reds au câștigat acum ultimele șase meciuri de pe teren propriu împotriva Albinelor, de fiecare dată fără să primească gol.

Arne Slot a devenit primul antrenor al lui Liverpool de la Graeme Souness în 1991 care a câștigat primul său meci de campionat, iar debutul său pe Anfield nu ar fi putut fi mai bun pentru el.

După doar 13 minute, Brentford a fost pedepsită pentru că a împins prea mult în ofensivă, lăsându-se expusă la contraatacul lui Diogo Jota, care a plecat spre poartă și i-a pasat lui Luis Díaz, care a înscris pe lângă Mark Flekken.

Deși Reds nu și-au mărit avantajul în prima repriză, echipa gazdă a dat dovadă de multă energie, iar oaspeții nu l-au deranjat pe Alisson până cu două minute înainte de pauză, când acesta a făcut o paradă de rutină.

După ce a menținut deficitul la doar un singur gol timp de aproape o oră, rezistența Albinelor a cedat în cele din urmă pentru a doua oară, Salah rămânând pe teren pentru a plasa delicat un șut dincolo de Flekken.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Un alt început puternic de sezon înseamnă că Liverpool a pierdut doar unul din ultimele 24 de meciuri din PL jucate în august (V17, E6).

În ceea ce o privește pe Brentford, echipa lui Thomas Frank nu a reușit să se bazeze pe o victorie solidă cu 2-1 în fața lui Crystal Palace la sfârșitul săptămânii trecute, nereușind să înceapă un sezon cu două victorii consecutive în campionat pentru prima dată de la campania lor din liga a treia în 2006/07.

Flashscore Omul meciului: Mohamed Salah (Liverpool)