Stones a fost eroul lui Manchester City, care a egalat-o pe final de meci pe Arsenal

John Stones sărbătorește golul marcat în prelungirile reprizei secunde
John Stones sărbătorește golul marcat în prelungirile reprizei secundeCarl Recine / Getty Images via AFP
John Stones a marcat golul egalizator în minutul 90+8, iar Manchester City a obținut un rezultat de egalitate, 2-2, pe Etihad Stadium, cu Arsenal, echipă aflată în inferioritate numerică, păstrându-și invincibilitatea pe teren propriu în Premier League pentru a 33-a oară.

Cel mai important meci din fotbalul englez actual necesită ca cei mai decisivi jucători ai săi să se implice, și cine altul decât Erling Haaland putea să deschidă scorul. Savinho a dat o pasă perfectă, Haaland l-a depășit în viteză pe Gabriel Magalhaes și l-a învins cu sânge rece pe David Raya.

Acesta a fost cel de-al 100-lea gol marcat de Haaland pentru club în doar 105 meciuri.

După ce au preluat controlul jocului, lucrurile au început să se înrăutățească pentru gazde în urma accidentării mijlocașului Rodri, cu care sunt neînvinși în PL din februarie 2023.

În urma înlocuirii acestuia, Arsenal a ripostat aproape imediat, Gabriel Martinelli întorcându-i mingea lui Riccardo Calafiori, care a marcat primul său gol pentru club cu un șut superb cu stângul, care a trecut peste Ederson.

Din acel moment, oaspeții au părut extrem de periculoși și, în cele din urmă, au preluat conducerea, când Gabriel l-a depășit pe Kyle Walker și a reluat cu capul din apropiere un corner al lui Bukayo Saka.

Cu toate acestea, moralul lui Arsenal a fost redus semnificativ înainte de pauză, când Leandro Trossard a primit al doilea cartonaș galben pentru că a lovit mingea când nu era în joc.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by StatsPerform

După reluare, City s-a dezlănțuit și a dominat în totalitate posesia balonului, în timp ce încerca să bombardeze poarta lui Raya. Spaniolul a fost în mare formă și a oprit lovitura de cap a lui Haaland din apropiere, înainte de a respinge un șut puternic al lui Josko Gvardiol.

Un alt șut al croatului a fost respins din apropiere de Raya, dar în cele din urmă a fost în zadar, Stones salvând o remiză în circumstanțe dramatice la final.

Pep Guardiola ar fi sperat cu siguranță la mai mult, având în vedere că echipa sa a avut un om în plus pentru întreaga repriză a doua, dar, cu toate acestea, au rămas pe primul loc și și-au păstrat lunga serie fără înfrângere de acasă. Arsenal va trebui să lase în urmă dezamăgirea provocată de pierderea avansului, cu 33 de meciuri rămase de disputat pentru a încerca să răstoarne dominația de patru ani a lui City.

Flashscore Omul meciului: Gabriel Magalhaes (Arsenal)

Click aici pentru a vedea toate statisticile meciului.