Stones reușește un gol al victoriei controversat pe final, iar City o învinge pe Wolves

City s-a impus în ultimul minut la Wolves
City s-a impus în ultimul minut la WolvesAdrian Dennis / AFP
Manchester City a lovit pe final și a învins Wolverhampton Wanderers cu 2-1 în Premier League, extinzându-și seria de meciuri fără înfrângere la 31 de partide.

Echipa lui Pep Guardiola a început în forță acest sezon, marcând șapte goluri în primele 20 de minute ale meciurilor din campionat, dar, în ciuda ofensivei lor inițiale, s-au văzut conduși după șapte minute.

Un contraatac al celor de la Wolves a produs prima lor pasă reușită în ultima treime, o minge a lui Nélson Semedo găsindu-l pe Jørgen Strand Larsen, care a înscris din prima pe lângă Ederson.

José Sá, care l-a înlocuit pe Sam Johnstone, accidentat, a fost atent și a respins lovitura lui İlkay Gündoğan pe lângă bară, înainte ca echipa sa să fie aproape de a-și mări avantajul la celălalt capăt al terenului, dar Ederson s-a opus.

Statistici cheie
Statistici cheieOpta by StatsPerform

Cu toate acestea, o jumătate de oră de presiune aproape constantă a dat în cele din urmă roade pentru City, când Joško Gvardiol a preluat mingea la marginea careului, urmând golul din deplasare împotriva lui Newcastle United cu un șut minunat care a trecut pe lângă vârful degetelor lui Sá în drumul său spre colțul din dreapta sus.

Înainte de pauză, Savinho a fost la un pas de a schimba soarta meciului, dar Sá a reușit din nou să respingă șutul lui City.

În prima repriză, City a reușit un număr incredibil de 218 pase în ultima treime, în timp ce Wolves a reușit doar cinci - o statistică care sugera că planul de joc al gazdelor s-ar putea să nu fie sustenabil.

Poate surprinzător, având în vedere dominația totală a balonului, echipa lui Guardiola nu a reușit să creeze multe ocazii în ultimele minute, până când John Stones a frânt inimile celor de la Wolves cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Fanii lui Wolves vor fi cu siguranță mulțumiți de prestația echipei lor în fața campionilor în exercițiu, dar eșecul înseamnă că este pentru prima dată din anii 1980 când echipa din West Midlands a început un sezon fără victorie în opt meciuri de campionat.

Acest gol marcat pe final de meci înseamnă că echipa lui Gary O'Neil coboară pe ultimul loc în clasament, în timp ce City urcă cu două puncte peste Liverpool, cel puțin pentru moment.