Wataru Endo promite să lupte pentru locul la Liverpool: "Voi avea mai multe șanse"

Wataru Endo a marcat în meciul Japoniei împotriva Chinei din preliminariile Cupei Mondiale
Wataru Endo a marcat în meciul Japoniei împotriva Chinei din preliminariile Cupei MondialeKenta Harada / Getty Images AsiaPac / Getty Images via AFP
Wataru Endo (31 de ani), mijlocașul japonez Wataru Endo (31 de ani), care nu mai este favorit la Liverpool, a declarat joi că încă mai crede că are un viitor la Anfield.

Endo a fost legat de o mutare departe de club în timpul verii și noul șef Arne Slot l-a folosit doar o dată - ca înlocuitor în minutul 90 - în trei meciuri din Premier League în acest sezon.

Căpitanul Japoniei a deschis scorul într-o bătaie cu 7-0 împotriva Chinei într-un meci de calificare pentru Cupa Mondială în Saitama și a declarat după aceea că nu este "atât de îngrijorat" de situația de la club.

"Când se termină pauza internațională, există o serie de jocuri, așa că voi avea mai multe șanse", a spus jucătorul în vârstă de 31 de ani.

"Nu poți folosi doar 11 jucători atunci când ai o mulțime de meciuri. Sunt sigur că îmi va veni rândul".

Muncitorul Endo i-a cucerit pe fanii lui Liverpool după sosirea sa discretă de la echipa germană Stuttgart anul trecut.

El a fost esențial atunci când Liverpool a învins Chelsea în finala Cupei Carabao din sezonul trecut, oferindu-i antrenorului demisionar Jurgen Klopp ultimul său trofeu cu clubul.

"Condiția mea fizică nu va fi o problemă", a spus Endo.

"M-am antrenat bine și nu sunt îngrijorat de asta".

Endo a spus că el crede că își poate menține forma pentru țara sa, în ciuda lipsei sale de minute pentru Liverpool.

Japonia înfruntă Bahrain în deplasare în următorul meci de calificare pentru Cupa Mondială, marți.

"La vârsta mea, am experiență, așa că obținerea unei senzații pentru jocuri nu este o problemă", a spus el.

"Simt că pot performa bine în această rundă a preliminariilor Cupei Mondiale. Important este să mă antrenez și să mă pregătesc bine".