Philippe Clement a reacționat după ce Ianis Hagi a văzut cartonașul roșu: "Nu e în formă"

Ianis Hagi a luat cartonaș roșu
Ianis Hagi a luat cartonaș roșuKirk O'Rourke/Rangers FC/Shutter / Shutterstock Editorial / Profimedia
Ianis Hagi a jucat primul său meci de campionat din noul sezon. Românul a intrat după pauză în meciul de pe teren propriu al celor de la Glasgow Rangers cu St. Johnstone și a oferit pasa de gol pentru a doua reușită a lui Cerny (min. 58 2-0).

Cu toate acestea, el a rezistat doar 34 de minute pe teren, văzând direct cartonașul roșu în minutul 79 după o intrare violentă asupra unui adversar.

La finalul meciului, antrenorul Philippe Clement a reacționat. El susține că a fost o "stângăcie" din partea unui jucător care nu este încă în formă.

Clement a recunoscut că oficialii au luat decizia corectă atunci când au schimbat cartonașul galben oferit inițial în roșu, asta la recomandarea VAR, dar a susținut că intrarea lui Hagi a fost mai degrabă stângace decât violentă.

Ianis nu a jucat de mult timp”, a declarat antrenorul lui Rangers.

„Cartonașul roșu este rezultatul unei provocări stângace. Este din partea unui jucător care încă nu este în formă în acest moment", a continuat Clement.

„Este un cartonaș roșu clar. Nu pot fi dezamăgit de el, pentru că abia s-a alăturat echipei. Unul dintre principiile mele principale este că nu vreau astfel de provocări. Nu vreau ca jucătorii să intre așa, pentru că atunci îți asumi riscul unor astfel de momente", a continuat Clement.