Assisturi pentru Man și Mihăilă, dar Parma pierde după ce a condus cu 2-0

Valentin Mihăilă și Dennis Man
Valentin Mihăilă și Dennis ManIndependent Photo Agency/Alamy Live News via Profimedia
Parma a irosit șansa unei a doua victorii din acest sezon al Serie A, pierzând meciul cu Udinese de pe teren propriu cu 3-2, după ce a condus cu 2-0.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul doi, când Mihăilă a centrat, iar fundașul Del Prato a reluat în plasă din fața porții adverse.

Cu două minute înainte de finalul primei reprize, a fost rândul lui Dennis Man să ofere un assist. De această dată, la capătul pasei decisive s-a aflat atacantul Bonny, care a șutut în stânga portarului, mingea lovind bara înainte de a intra în plasă.

Repriza a doua a început, însă, prost pentru Parma, care a fost nevoită să scoată mingea din plasă după ce Lucca a fost găsit pe linia de șase metri a careului advers și a reluat cu capul imparabil pentru portarul Chichizola.

A urmat o perioadă de dominație pentru Udinese, care s-a concretizat pe tabela de marcaj în minutul 68, când Davis a reluat cu capul spre poarta parmegianilor, dar golul i-a fost ”suflat” de coechipierul Thauvin, care a împins mingea în plasă de pe linia porții.

În minutul 73, gazdele au rămas pentru al doilea meci consecutiv în inferioritate numerică. Keita, care intrase pe teren abia în minutul 55, a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

În zece oameni, Parma nu a putut face față tăvălugului friulian, Udinese reușind să dea lovitura de grație prin același Thauvin (77), care a șutat cu sete din interiorul careului, după ce portarul Chichizola a respins miraculos în față un șut din câțiva metri al lui Ekkelenkamp.

S-a terminat 3-2 pentru Udinese, niciunul dintre cei doi jucători români nemaifiind pe teren la fluierul de final. Man a fost înlocuit în minutul 70, în timp ce Mihăilă a părăsit gazonul accidentat în minutul 88, fiind vizibil afectat de lovitura încasată pe finalul meciului.

După această victorie, Udinese este în mod surprinzător lideră în Serie A după patru etape, cu 10 puncte, în timp ce Parma este pe locul 12, cu 4 puncte.