Atalanta ratează șansa de a termina pe locul 3 în Serie A după ce a pierdut restanța cu Fiorentina

Belotti sărbătorește golul
Belotti sărbătorește golul AFP
Atalanta a ratat șansa de a o depăși pe Juventus pe locul al treilea și de a obține a șaptea victorie consecutivă în finalul întârziat al sezonului din Serie A, după ce o dublă a lui Andrea Belotti a mai atenuat durerea provocată de absența din lotul pentru UEFA Euro 2024, în victoria cu 3-2 a Fiorentinei.

Rezultatele din cupele europene au lăsat-o pe Atalanta în extaz, în contrast cu agonia Fiorentinei, care a pierdut două finale consecutive în Conference League. În timp ce ploaia cădea la Bergamo, echipa care nu a reușit să spargă apărarea lui Olympiakos a fost cea care a lovit prima după doar șase minute, prin atacantul Andrea Belotti.

Cu un singur gol în 20 de partide înainte de duelul de astăzi, jucătorul împrumutat de la Roma a plonjat spre o centrare a lui Gaetano Castrovilli, prinzându-l pe Marco Carnesecchi pe picior greșit.

Din nefericire pentru Viola, avantajul lor a durat doar cinci minute, autorul hat-trick-ului în finala EL, Ademola Lookman, marcând în poarta lui Tommaso Martinelli.

A fost o dispută deschisă în care oamenii lui Vincenzo Italiano au recuperat și apoi au pierdut din nou conducerea.

Mai întâi Nico Gonzalez a fost cel care a reluat din voleu centrarea lui Cristiano Biraghi de pe stânga, înainte ca mijlocașul central de 20 de ani, Giorgio Scalvini, să înscrie cu piciorul său mai slab.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Afectat în mod vizibil de faptul că nu a fost inclus în lotul provizoriu al lui Luciano Spalletti pentru Euro 2024, Belotti a făcut dubla până la pauză, după un șut al lui Lucas Beltrán respins în calea sa.

Nu a existat nicio scădere de rimt în debutul celei de-a doua reprize, la fel de frenetice, Mario Pasalic izbind bara transversală cu stângul, înainte ca rezerva Aleksey Miranchuk să trimită de puțin pe lângă poartă.

În cele din urmă, Daniele Orsato a fluierat pentru a pune capăt celui de-al 289-lea și ultimul său meci din Serie A, Fiorentina asigurându-și o dublă în fața adversarilor săi în campionat. De fapt, La Viola are multe de mulțumit Atalantei, deoarece succesul din UEFA Europa League a făcut ca locul 8 să fie suficient de bun pentru a încerca încă o dată în sezonul viitor de Conference League.